Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Світовий досвід оподаткування: Угорщина

За останній час угорське податкове регулювання загалом стало відповідати західноєвропейській моделі оподаткування. Замість колишніх розрізнених постанов і розпоряджень в галузі оподаткування діє кілька загальнодержавних законів, які є наріжним каменем цілісної системи оподаткування, що чітко визначає весь спектр питань від платників податку та бази оподаткування до порядку їх обчислення та сплати.

Реформування податкової системи в Угорській Республіці почалося ще наприкінці 90-х років XX століття. І це дало досить позитивні результати. Так, у період з 1989 по 1994 роки спостерігається зростання надходження податків навіть тоді, коли обсяг операцій давав мінімальний рівень прибутковості. Адже у той час були скасовані податкові пільги, а інфляцію важко було визначити за цінами та легалізацією підприємств, що раніше обслуговували тіньовий сектор економіки держави.

В Угорській Республіці всі податки поділяються передусім на прямі та непрямі. До прямих належать податок на прибуток підприємств, особистий прибутковий податок, відрахування на соціальне страхування, податкові платежі до основних недержавних фондів, місцеві податки; до непрямих — податок на додану вартість, акцизні збори.

Нового розвитку податкова система набула в 1997 році, коли був прийнятий новий закон, який зберіг структуру попереднього. Так, податок з дивідендів, який сплачують тільки нерезиденти, що перебувають в Угорській Республіці і не збираються інвестувати свій капітал в економіку держави, становить ставку 20%.

Цим законом внесені конструктивні зміни в систему оподаткування підприємств малого та середнього бізнесу.

Податкова система Угорської Республіки спрямована на:

• забезпечення одержання такої суми доходів, якої було б достатньо для фінансового забезпечення всіх витрат держави;

• уніфікацію оподаткування з різних джерел доходів;

• досягнення рівності в оподаткуванні різних суб'єктів.

Перехідному періоду в Угорській Республіці було характерно виникнення нових ринкових інститутів, відокремлення приватного сектора, створення власної податкової системи. Велике значення набула фінансова дисципліна, особливо у сфері малого та середнього бізнесу.

Вона має два напрями:

• дисципліна платежів, яка передбачає, що під час ділових угод кошти вносяться у встановлений та чітко визначений термін;

• фінансова дисципліна передбачає, що заборгованість щодо податкових відрахувань повинна сплачуватись у встановлений термін.

У 2008 році Адміністрація податкового і фінансового контролю Угорщини ухвалила стратегічний план реформування податкової служби, у рамках якого реалізується 130 проектів протягом кількох років. Головні акценти – покращення обслуговування платників, налагодження довірливих стосунків між податківцями та платниками податків, підвищення податкової культури населення.

В Угорщині існують три основні податки для організацій:

- Податок з обороту – стягується з додаткової вартості - ставка 20%

- Податок на прибуток – ставка 16% з 2008 року.

- Місцевий індустріальний податок – основна ставка 2%.

Крім цього, компанії та підприємці сплачують внески до фондів охорони здоров'я, пенсійного забезпечення та інші соціальні фонди.

Податок з обороту

Основне місце в податкових надходженнях до бюджету займає загальний податок з обороту (аналог українського ПДВ), яким обкладаються всі вироблені в країні товари і багато послуг, має 2 ставки (раніше було 3): основну – 20% і пільгову – 0%. До нульової групі, що налічує всього 48 позицій, відносяться деякі види фармацевтичних препаратів, підручники, дитячі товари, товари для інвалідів.

Цей податок підлягає сплаті з додаткової вартості від реалізації товарів, робіт, послуг. Як і з російським ПДВ, при розрахунку платежів до бюджету розраховується різниця в прибуткових і витратних рахунках. Якщо отримана AFA має позитивне значення, значить вона підлягає сплаті, якщо негативне значення, то відшкодуванню з бюджету.

Умова відшкодування - врахований річний прихід має досягти 4 000 000 форинтів (600 000 $). Податок з обороту заплачений на імпортовані товари, також може бути прийнята до відрахування. У такому випадку податок з обороту сплачується не в податкову службу , а в митницю. Як правило, в такому випадку необхідно проплатити відразу на митниці при митному очищенні вантажу, хоча іноді бувають винятки, які потребують окремого більш детального розгляду.

Податок на прибуток

Будь-якій угорській фірмі, що здійснює на території Угорщини комерційну діяльність, треба платити податок на прибуток. Ставка даного податку з 2008 року становить 16%. Деякі підприємства та організації звільняються від сплати цього податку. Так, не оподатковуються організації соціальної сфери, церкви та різноманітні фонди за умови, що їхній дохід від комерційної діяльності не перевищує 10%, об'єкти, які перебували на фінансовому оздоровленні (за умови невиплати дивідендів). Зменшується розмір ставки податку і для підприємців, які були зайняті у сфері надання культурних, спортивних та оздоровчих послуг.

Пільги мають підприємства з іноземними інвестиціями. Вони можуть зменшити ставку податку на 60% протягом п'яти років за умови, що стартовий капітал повинен бути не менший за визначену суму, а частка закордонних інвестицій не має перевищувати 30%. Крім того, такі підприємства повинні були одержати половину доходу від виробничої діяльності. Якщо компанія займається особливими видами діяльності у сфері електроніки, обчислювальної техніки, фармакології, переробки харчових продуктів, зв'язку, охорони навколишнього середовища, і вони становлять не менше половини річного обороту, то таке підприємство в наступні п'ять років повністю звільнялось від сплати податку на прибуток, а в майбутні п'ять років сплачувало податок за ставкою, зменшеною на 60% (але ця пільга існувала тільки до 31 грудня 1993 року). Проведення такої податкової політики дало змогу суттєво активізувати іноземні інвестиції в угорську економіку, особливо в середній та малий бізнес.

У разі, якщо є які-небудь знижки на скорочення податків, дані суми також віднімаються від річного обороту перед розрахунком податку. Наприклад, витрати на підвищення кваліфікації та професійну перепідготовку (додаткова освіта) робітників.

Якщо іноземний інвестор вкладає в Угорщину більше 1 мільярда форинтів, то він вважається великим інвестором і може розраховувати на окремі додаткові податкові знижки.

У разі податку на прибуток потрібно платити передоплату відповідно до розміру податку, сплаченого компанією у попередньому році. Якщо в попередньому році компанія заплатила податку на прибуток менше ніж на 5 мільйонів форинтів, то в поточному році компанія зобов'язана вносити передоплату щокварталу. Якщо в попередньому році компанія заплатила податку на прибуток більше, ніж на 5 мільйонів форинтів, то в поточному році компанія зобов'язана вносити передоплату щомісяця. У першому році роботи компанії немає зобов'язання про передоплату податку. Для перекладу форинтів рублі ділите суму на 7.

40% від виплачуваних відсотків по кредиту на розвиток може бути зараховано як податкова знижка, максимальний розмір 5 мільйонів форинтів на рік. Дана знижка дійсна також на відсотки, що виплачуються за договором фінансового лізингу.

Місцевий індустріальний податок

Третій вид податку - місцевий індустріальний податок. Податок платиться не в податкове управління, а до місцевих органів управління - місцеві управи, відповідно до місця, де територіально зареєстрована фірма. Ставка даного податку максимум 2%. Не рідко зустрічаються управи, які дану ставку податку скорочують на 0,5% або 1%. Оподатковуваного базою є доходи мінус витрати.

Як наслідок, – фірму реєструють за адресою в тому районі, де місцевий індустріальний податок менше ніж 2%. Наприклад, в Геделле (24 км. від Будапешта) у перші два роки, у випадку, якщо річний прихід менше ніж 3 млн. форинтів, не треба платити місцевий індустріальний податок взагалі.

Податок на нерухомість

Запровадження податку на нерухомість в Угорщині – важливий приклад для України. Угорщина, як і Україна, у складні кризові часи значною мірою залежить від зовнішніх джерел фінансування. Отримання Будапештом третього траншу кредиту з боку ЄС у сумі 6,5 мільярда євро напряму залежало від виконання низки умов, однією з яких було запровадження податку на нерухомість. Сьогодні цей податок суттєво доопрацьовують з метою включення до об'єктів оподаткування коштовних яхт, літаків, вертольотів та дорогих автомобілів. Урядовці Угорщини під час кризи, на відміну від їхніх колег з України, обрали інший підхід при внесенні змін до податкової системи: підвищуючи рівень оподаткування для одних сфер економіки, угорська влада зменшує тиск на інших. При цьому збільшення тиску торкатиметься передусім більш багатих верств населення. При придбанні нерухомості (квартири або апартаментів) протягом 6 місяців необхідно сплатити разовий податок на придбання нерухомості, так званий угорський податок.

0% - земля під будівництво, новобудови

2% - вартість будинку або квартири до 4 млн. форинтів (17 000 е)

6% - вартість будинку або квартири понад 4 млн. форинтів (17 000 е)

10% при купівлі готелю, бізнесу

Прибутковий податок (станом до 1.01.11)

Крім податків для юридичних осіб, існує податок на доходи фізичних осіб.

Прибутковим податком обкладаються всі доходи фізичних осіб, незалежно від джерела надходження. В Угорщині до 1 січня 2011 року діяла прогресивна ставка прибуткового податку від 18% до 36%.

18% - до 800 000 форинтів

36% з суми перевищує 1 500 000 форинтів

Податок на дивіденди сплачується з перерахованих за кордон та з виплачених приватним особам дивідендах; ставка податку 20%, проте розмір податкової ставки обмежується договорами про уникнення подвійного оподаткування. Для філій - у залежності від положень договору - податок стягується за затвердженими дивідендам. Іноземні інвестори звільняються від сплати податку при реінвестування дивідендів в Угорщині.

Закон про податок за особистим доходом визначає статус на основі постійної прописки або звичайного місцезнаходження. За укладеними договорами про виключення подвійного оподаткування місцем знаходження звичайного є те місце, де суб'єкт оподаткування проводить не менше 183 днів у році.

Особистий податок

Починаючи з 1992 року з приватних підприємців почали стягувати особистий податок. Оподаткування здійснюється за прогресивною шкалою, і податок має три ставки: 25, 35 та 40%. З 1997 року в Угорщині збільшилась межа оподаткування мінімального доходу для підприємств громадського харчування, роздрібної торгівлі та ін. Якщо підприємство займається навчанням або підвищенням кваліфікації працівників за умови використання найманої робочої сили не менш як шість місяців, то воно має право відрахувати визначену суму на кожного працівника зі свого річного доходу. Крім того, одержаний валовий дохід корегувався на суму витрат, які були підтверджені відповідними документами. Якщо витрати підприємця не були підтверджені документально, то вони враховувались на рівні 10% валового доходу. Недоліком цієї системи є велика кількість змін, які вносились щорічно, що не давало змоги планувати податкові платежі на тривалий час.

Професійна освіта заохочувалася кількома способами. При укладанні підприємцем угоди про навчання його податкова база зменшувалася. Якщо після закінчення навчання працівнику надавалася робота, то зберігалася пільга – зменшувалися відрахування на соціальне забезпечення, які нараховувались на щорічну заробітну плату учня.

Податок на додану вартість

Податок на додану вартість уперше був запроваджений в Угорській Республіці у 1988 році. Але вже на початку 90-х років він акумулював близько 18% бюджетних доходів ВВП. З 1994 року встановлено дві податкові ставки: стандартну — 25% та пільгову — 12%. Крім того, з 1997 року були скасовані всі пільги на основні засоби, які ввозяться з-за кордону під час створення підприємства, а також можливість відшкодування податку при будівництві або придбанні нової квартири. Об'єктом ПДВ також стали субсидії, пов'язані з державним регулюванням цін. Запроваджено новий механізм щодо угод. ПДВ почав нараховуватись на ціну контракту, якщо вона була значно нижчою за ринкову.

Акцизний збір

Іншим непрямим податком є акцизний збір. У 1992 році законодавством Угорської Республіки встановлено перелік підакцизних товарів. Здебільшого це товари, які користуються підвищеним попитом. До них належать алкогольні та тютюнові вироби, бензин. Окремим законом визначається процедура оподаткування цих товарів з метою забезпечення максимальних надходжень та зменшення можливості ухилення від сплати цього податку. З 1998 року акцизним збором було замінено податок на споживання. Крім того, прийнятий закон дав змогу систематизувати відповідне законодавство, а також об'єднати відповідні законодавчі акти щодо цього податку.

Податок з транспорту

З надходжень від цього податку 50% одержують місцеві органи влади, а 50% — дорожні фонди. Для транспортних засобів, які є екологічно безпечними, застосовується податкова знижка у розмірі 50%. Для вантажних автомобілів та машин сільськогосподарського призначення, які за своїми параметрами повністю відповідають вимогам економічної комісії ООН, передбачені податкові знижки: для вантажних автомобілів — від 25 до 50%, для автомобілів сільськогосподарського призначення — від 80 до 90%.

Податок на банки

У липні 2010 року парламент Угорщини ухвалив новий податок на банки, що втричі суворіший за відповідний податок в інших країнах Європи і США.

Податок стягуватиметься за ставкою в 0,5% від суми банківських активів понад 50 млрд. форинтів, раніше планувалася ставка у 0,45%. У США цей податок становить 0,15% від суми банківських зобов'язань, Великобританія збирається ввести податок на банківський баланс у розмірі 0,07%.

Урядовці Угорщини під час кризи, на відміну від їхніх колег з України, обрали інший підхід при внесенні змін до податкової системи: підвищуючи рівень оподаткування для одних сфер економіки, угорська влада зменшує тиск на інших. При цьому збільшення тиску торкатиметься передусім більш багатих верств населення.

Нове спрощене оподаткування в Угорщині

З 1 січня 2011 року в Угорщині більш ніж удвічі зменшено податки працюючим громадянам. Замість так званого прогресивного оподаткування вступає в дію більш спрощений механізм, покликаний підтримати багатодітні сім’ї і дрібний бізнес.

Так, єдиний спрощений податок для працюючих в Угорщині становить 16 відсотків замість 32-х (це була нижня межа оподаткування фізичних осіб) і 44-х відсотків найвищого рівня старого податку. Зараз ці високі прогресивні ставки вже у минулому.

Правляча консервативна коаліція Угорщини бачить у новому податковому законодавстві деякі переваги над попереднім. Кабінет міністрів Угорщини запроваджує оподаткування, яке б одночасно підтримало працюючих і тих громадян, які хочуть створити сім’ї.

Згідно з новим законом, бюджет середньостатистичної родини з 3-4 осіб поповниться додатковими 50-ма чи 100 доларами. У випадку народження третьої і четвертої дитини і за умови, що обидва батьки працюють, держава доплачуватиме такій сім’ї ще по 100 доларів на дитину.

Громадяни з низькими доходами (в Угорщині такий заробіток без стягнень не перевищує 900 доларів) і надалі матимуть податкові знижки. Проте з нового року доведеться у повній мірі (а це 16 відсотків від доходу) сплачувати податки тим, хто має мінімальну зарплату, а це трохи більше, ніж 300 доларів. Раніше такі працівники були звільнені від сплати податків, чим, на думку, правлячої коаліції користувалися різного роду аферисти, щоб приховати від держави справжні доходи.

При цьому віднині уряд недоплачуватиме за дітей батькам, які щомісяця заробляють понад дві тисячі доларів.

Водночас уряд пообіцяв малому і середньому бізнесам ввести додаткові дешеві кредитні лінії.

Очікується, що при спрощеному оподаткуванні громадяни будуть менше приховувати від держави свої доходи і не живитимуть у такий спосіб тіньову економіку.

Система господарювання органів місцевого самоврядування Угорщини

Місцеві органи влади Угорщини мають власні активи і самостійно розпоряджаються бюджетними прибутками й витратами. Бюджет органів самоврядування підпорядковується правилам управління державним бюджетом у частині державного регулювання законності й доречності використання державних фондів, але наповнення бюджету місцевих органів влади цілком незалежний від держави процес. Джерела прибутків бюджету місцевих органів влади складаються з наступних чотирьох основних компонентів: самостійні прибутки, спільні прибутки, нормативні субсидії із центрального бюджету і фінансування інвестицій. Самостійні прибутки формуються з місцевих податків, обумовлених і стягнутих місцевими органами влади відповідно до законодавства. На даний час місцеві органи влади можуть встановлювати майновий податок на нерухомість і землю; комунальні податки на ділянки землі або будинки, що знаходяться у власності або оренді громадян; податок на туризм; прибуткові податки на комерційну діяльність. Муніципальні органи влади можуть вибирати джерела оподатковування, але суб'єкти можуть сплачувати податок тільки один раз.

Іншими видами власних надходжень є прибутки, дивіденди, відсотки і лізингові платежі, що надходять у результаті діяльності місцевих органів влади й прибутків від муніципального майна. Місцеві збори регулюються Законом "Про збори". Фінансування може надходити також шляхом перерахувань з інших організацій за керування комунальними послугами. Наприклад, медичні послуги фінансуються Фондом соціального страхування шляхом перерахування коштів місцевим органам влади, а штрафи, стягнуті від імені держави за забруднення навколишнього середовища, залишаються у розпорядженні місцевих органів влади. Крім того, прибутки можуть надходити за рахунок надання дозволів на полювання на муніципальній території. Інші прибутки надходять від приватизації, видачі позик і випуску облігацій.