Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування

Імплементація Україною Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі

Угода про спрощення процедур торгівлі СОТ

 

* На дев’ятій Міністерській Конференції СОТ (острів Балі, Індонезія) 3 - 7 грудня 2013 року було прийнято «Балійський пакет» – низку рішень, спрямованих на спрощення і сприяння торгівлі, надання країнам, що розвиваються, більше можливостей для забезпечення продовольчої безпеки, стимулювання торгівлі найменш розвинених країн та сприяння розвитку в цілому. Ключовим досягненням цієї конференції стало ухвалення нової багатосторонньої Угоди про спрощення процедур торгівлі СОТ (далі - Угода, УСПТ), яка покликана систематизувати та спростити митні процедури, у тому числі, при обміні документами, покращити транспарентність заходів контролю, сприяти підвищенню ефективності торгівлі в цілому та конкурентоздатності малого та середнього бізнесу, зокрема (підготовка до погодження тексту даної Угоди тривала понад дев’ять років).

Основна мета Угоди - впровадження дієвих механізмів прискорення митного оформлення товарів, зменшення корумпованості та бюрократизму, збільшення обсягів торгівлі й помітне здешевлення руху товарів.

 

Угоду Світової організації торгівлі про спрощення процедур торгівлі ратифіковано Україною 04.11.2015 (Закон України «Про ратифікацію Протоколу про внесення змін до Марракеської угоди про заснування Світової організації торгівлі» від 04.11.2015 № 745-VIII).

Фактами підписання та ратифікації УСПТ Україна підтвердила взяття на себе зобов’язань, що містяться в УСПТ, і готовність до їх реалізації на практиці з моменту набуття чинності цієї угодою.

Координатором діяльності України з питань імплементації положень Угоди, яким є Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, опубліковано, що Угода - це:

- прозорість та оскарження (публікація/інтернет, інформаційні пункти та консультації, попередні рішення, право на оскарження);

- транзит (обмеження на збори і платежі, використання гарантій);

- імпорт та експорт (попередні рішення про прибуття товарів, управління ризиками, аудит після митного оформлення, публікація середнього часу випуску, уповноважені економічні оператори, співпраця митних органів та органів прикордонного контролю, перегляд формальностей та документів, система «єдиного вікна»,  відокремлення випуску товарів від митного оформлення).

Угода складається з 3 розділів, з яких розділ І містить 12 статей про митне оформлення, транзит і доступ до інформації; розділ ІІ - 10 статей щодо принципів впровадження Угоди країнами, що розвиваються і найменш розвиненими країнами; та розділ ІІІ - 2 статті - прикінцеві положення  (створення національного комітету зі спрощення торгівлі).

Угода набрала чинності після її ратифікації двома третинами членів СОТ (110 із 164), що відбулось 22 лютого 2017 року. Ратифікація Україною УСПТ значно поліпшило її імідж в СОТ та є позитивним сигналом для міжнародного торговельного та інвестиційного співтовариства про серйозність намірів України поліпшити свій торговельний та інвестиційний клімат.

Період, необхідний для імплементації Угоди, та набрання чинності окремими положеннями визначається індивідуально для кожної країни, що розвивається та найменш розвинутих країн у залежності від категорій зобов’язань:

- категорія А – положення, які країна-член визначила для імплементації з моменту набрання Угодою чинності (або, у випадку найменш розвинутих країн, протягом одного року з моменту набрання чинності Угодою) – Україною здійснено нотифікацію окремих заходів УСПТ СОТ по категорії А 14.08.2014;

- категорія В положення, які країна-член визначила для імплементації після перехідного періоду, необхідного для їх реалізації;

- категорія С – ті положення, для забезпечення імплементації яких країні-члену необхідний період і відповідна технічна допомога для формування або зміцнення відповідної спроможності.

Нотифікацією за категоріями В і С в рамках Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі Україною було здійснено 04.01.2018.