Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування

Лист ДФС від 19.04.2016 № 8842/6/99-99-19-03-02-15

26.04.2016

Про розгляд листа

 

Державна фіскальна служба України розглянула лист платника податку щодо необхідності нарахування сільськогосподарським підприємством-суб’єктом спеціального режиму оподаткування податкових зобов’язань у 2016 році на підставі статті 199 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у випадку, якщо у 2015 році таке підприємство здійснювало як оподатковувані, так і неоподатковувані операції, а у 2016 році здійснює виключно оподатковувані операції, та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.

Законом України від 24 грудня  2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» з Кодексу виключено пункт 197.21 статті 197 розділу V та пункти 15, 151, 152 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення", згідно з якими від оподаткування податком на додану вартість звільнялися операції з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД, крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами –  виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств – виробників, а також операції з вивезення в митному режимі експорту таких культур.

Починаючи з 01.01.2016, операції з постачання таких зернових та технічних культур оподатковуються в загальному порядку (при реалізації на митній території України –  за ставкою 20 відсотків, при вивезенні за межі митної території України в митному режимі експорту – за ставкою 0 відсотків).

Відповідно до пункту 199.1 статті 199 Кодексу у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 Кодексу).

Форма та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі – Порядок №21).

Відповідно до підпункту 5 пункту 3 розділу V Порядку №21 розрахунок частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних (неоподатковуваних) операціях здійснюється за попередній календарний рік в таблиці 1 додатка 7 (Д7) до податкової декларації з ПДВ (у декларації за останній звітний період року, тобто за грудень/IVквартал). Для новоствореного платника та/або платника, у якого протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, – за перший звітний (податковий) період, у якому задекларовані такі операції.

Відповідне нарахування податкових зобов'язань сум податку на додану вартість здійснюється у рядках 4.1 та 4.2 податкової декларації з ПДВ згідно із часткою використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях, визначеною в таблиці 1 додатка 7 (Д7) до податкової декларації з ПДВ.

У рядку 4.1 вказується сума податкового зобов'язання, нарахована протягом звітного періоду відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Кодексу, за операціями, що оподатковуються за основною ставкою.

У рядку 4.2 вказується сума податкового зобов'язання, нарахована протягом звітного періоду відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Кодексу, за операціями, що оподатковуються за ставкою 7 відсотків.

Визначена частка використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях застосовується протягом поточного календарного року.

Рядки 4.1 та 4.2 можуть заповнюватись лише у декларації 0110.

Таким чином, частка використання товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях, розрахована в таблиці 1 додатка 7 (Д7) до податкової декларації з ПДВ за останній звітний період попереднього року, застосовується для розрахунку суми податкових зобов’язань згідно зі статтею 199 Кодексу у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи у поточному звітному (податковому) періоді частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні.

У разі якщо сільськогосподарське підприємство – суб’єкт спеціального режиму оподаткування у 2015 році здійснювало неоподатковувані операції, зокрема передбачені пунктом 152 підрозділу 2  розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, а у 2016 році такі чи інші неоподатковувані операції у підприємства відсутні, то підстав для нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 Кодексу у 2016 році немає.

 

Голова

Р.М. Насіров

 

До списку