Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Чи вважаєте Ви, що набори даних у формі відкритих даних, які оприлюднюються ДФС є корисними для Вас?

Лист ДФС від 23.06.2016 № 13858/6/99-99-15-03-02-15

30.06.2016

Про розгляд звернення 

Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника податку щодо податкових наслідків для платника податку − отримувача (покупця) товарів/послуг у разі повернення платником податку − постачальником (продавцем) таких товарів/послуг раніше перерахованої суми авансового платежу за товари/послуги, якщо податкова накладна, складена платником податку − постачальником (продавцем) на суму отриманого авансового платежу не була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) протягом встановленого Податковим кодексом України (далі – ПКУ) терміну, та, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.

Згідно з підпунктом «а» пункту 187.1 статті 187 ПКУ дата надходження авансового платежу є датою виникнення у платника податку − постачальника (продавця) товарів/послуг податкових зобов'язань з ПДВ.

Пунктом 201.10 статті 201 ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку − постачальник (продавець) таких товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати отримувачу (покупцю) товарів/послуг за його вимогою.

Відсутність факту реєстрації платником податку − постачальником (продавцем) товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права платнику податку − отримувачу (покупцю) таких товарів/послуг на включення сум ПДВ до складу податкового кредиту та не звільняє платника податку − постачальника (продавця) від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної у податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні платником податку − постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту такого платника податку  –постачальника (продавця) та платника податку – отримувача (покупця) підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений платником податку – постачальником (продавцем) товарів/послуг до податкової накладної, яка видана платнику податку − отримувачу (покупцю) таких товарів/послуг, підлягає реєстрації в ЄРПН:

платником податку − постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого платника податку - постачальника (продавця) товарів/послуг або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

платником податку − отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого платник податку − постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування платнику податку – отримувачу (покупцю).

Таким чином, платник податку − постачальник (продавець) товарів/послуг на дату отримання суми авансового платежу від платника податку − отримувача (покупця) таких товарів/послуг зобов’язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ.

 Якщо у подальшому виникають обставини, внаслідок яких товари/послуги не будуть поставлені, а така сума авансового платежу повертається  платнику податку − отримувачу (покупцю) таких товарів/послуг, то у платника податку − постачальника (продавця) товарів/послуг виникає право на зменшення раніше нарахованої суми податкового зобов’язання з ПДВ на підставі складеного ним розрахунку коригування до податкової накладної та зареєстрованого в ЄРПН. Обов’язок щодо реєстрації такого розрахунку коригування в ЄРПН покладається на платника податку − отримувача (покупця) товарів/послуг.

У разі якщо розрахунок коригування складається платником податку − постачальником (продавцем) товарів/послуг до податкової накладної, відомості якої не внесено до ЄРПН, такий розрахунок коригування реєструється в ЄРПН після реєстрації такої податкової накладної (пункт 4 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року  № 1246).

Якщо податкова накладна, що підлягала обов'язковій реєстрації в ЄРПН платником податку − постачальником (продавцем) товарів/послуг, та не була ним зареєстрована у встановлений законодавством термін (протягом 180 календарних днів), то така податкова накладна надалі не може бути зареєстрована в ЄРПН. При цьому розрахунок коригування до такої податкової накладної також не може бути зареєстрований в ЄРПН, а нараховані платником податку − постачальником (продавцем) товарів/послуг податкові зобов’язання з ПДВ відповідно не можуть бути зменшені.   

До списку