Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування

Лист ДФС від 13.09.2016 № 19853/6/99-99-15-03-02-15

20.09.2016

Про розгляд звернення 

 

Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника податку щодо оподаткування ПДВ компенсації орендної плати за землю, отриманої орендарем земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, від підприємства, яке фактично здійснює свою господарську діяльність на такій земельній ділянці, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у листі, платник податку є орендарем земельних ділянок, які перебувають у власності міської ради та сільської ради, та сплачує до місцевого бюджету орендну плату за землю. На таких земельних ділянках розташовано нерухоме майно, яке тимчасово використовує у своїй господарській діяльності інше підприємство. Платник податку  планує з цим підприємством укласти договір про компенсацію орендної плати за землю, сплаченої до місцевого бюджету платником податку.

Згідно зі статтею 4 Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV „Про оренду землі” зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 161) орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до статті 5 Закону № 161 орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.

При цьому, пунктом 288.2 статті 288 Кодексу встановлено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (далі – Закон № 996) фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку. Тому платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку: превалювання сутності над формою – операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону № 996).

За своєю економічною сутністю надання орендованої земельної ділянки у користування іншому підприємству є операцією з надання такої земельної ділянки в суборенду.

Пунктом 185.1 статті 185 Кодексу встановлено, що об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.

Відповідно до підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Кодексу постачання послуг – це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема, є досягнення домовленості утримуватися від певної дії або від конкуренції з третьою особою чи надання дозволу на будь-яку дію за умови укладення договору. 

Враховуючи вказані положення Кодексу, операція з передачі платником податку орендованої ним земельної ділянки в користування особі для цілей оподаткування ПДВ є операцією з постачання послуг з оренди (суборенди) майна, яка є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковується у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Отже, кошти, які надійшли платнику податку  згідно з укладеним договором як компенсація сплаченої ним орендної плати за землю, включаються до бази оподаткування ПДВ платника податку.

 

 

В.о. заступника Голови

М.В. Продан

 

До списку