Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування

Лист ДФС від 14.11.2016 № 24496/6/99-99-15-03-02-15

06.12.2016

Про розгляд листа

 

Державна фіскальна служба України розглянула лист платника щодо порядку формування податкового кредиту за касовим методом на підставі податкових накладних, складених у 2013-2014 роках та які не підлягали обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ касовий метод для цілей оподаткування ПДВ – це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Згідно з пунктом 198.6 статті 198 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 ПКУ).

Водночас відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ обов’язкова реєстрація в ЄРПН усіх податкових накладних (незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній) запроваджена з 1 лютого 2015 року. З 1 січня 2012 року по 31 січня 2015 року включно обов’язковій реєстрації в ЄРПН підлягали лише ті податкові накладні, у яких сума податку на додану вартість становила понад 10 тис. гривень.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Враховуючи викладене, платник податку, який застосовує касовий метод визначення податкових зобов’язань та формування податкового кредиту, має право включити до податкового кредиту за правилами, встановленими ПКУ для касового методу, суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, складеній на паперових носіях та не зареєстрованій в ЄРПН у зв’язку з тим, що за правилами, чинними на дату її складання, така податкова накладна не підлягала реєстрації в ЄРПН.

Така податкова накладна зазначається в таблиці 2 розділу ІІ "Податковий кредит" додатку 5 до податкової декларації з ПДВ "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)", форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, за звітний (податковий) період, у якому отримано право на податковий кредит (з урахуванням норм пункту 198.6 статті 198 ПКУ), з обов’язковою відміткою в графі 4 (формування податкового кредиту на підставі цієї податкової накладної за касовим методом).

 

В.о. заступника Голови

М.В. Продан

 

До списку