Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Лист ДФС від 06.12.2016 №26639/6/99-99-15-02-02-15

26.12.2016

Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.

Різниці щодо операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, визначаються відповідно до п. 141.2 ст. 141 Кодексу.

Згідно з п.п. 141.2.1 п. 141.2 с. 141 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму від’ємного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму позитивного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (п.п. 141.2.2 п. 141.2 с. 141 Кодексу).

Підпунктом 141.2.3 п. 141.2 ст. 141 Кодексу встановлено, що платники податку окремо визначають загальний фінансовий результат за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Якщо за результатами звітного періоду отримано від'ємний загальний фінансовий результат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів (загальна сума збитків від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, з урахуванням суми від'ємного фінансового результату від таких операцій, не врахованого у попередніх податкових періодах, перевищує загальну суму прибутків від таких операцій), сума такого від'ємного значення загального фінансового результату за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів зменшує загальний фінансовий результат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів наступних податкових (звітних) періодів, що наступають за податковим (звітним) періодом виникнення зазначеного від'ємного значення фінансового результату (п.п. 141.2.4 п. 141.2 ст. 141 Кодексу).

Якщо за результатами звітного періоду платником податку отримано позитивний загальний фінансовий результат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів (загальна сума прибутків від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів перевищує загальну суму збитків від таких операцій, з урахуванням суми від'ємного фінансового результату від таких операцій, не врахованого у попередніх податкових періодах), сума позитивного загального фінансового результату від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів збільшує фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду платника податку (п.п. 141.2.5 п. 141.2 ст. 141 Кодексу).

Таким чином, фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму прибутку від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду відповідно до правил бухгалтерського обліку.

Крім того фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду збільшується на суму позитивного загального фінансового результату від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, визначеного з дотриманням положень національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності відповідно до положень п.п. 141.2.5 п. 141.2 ст. 141 Кодексу.

Доходи від продажу та інших способів відчуження цінних паперів та витрати, пов’язані з придбанням цінних паперів, з метою відображення у додатку ЦП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, визначаються за правилами бухгалтерського обліку.

            Враховуючи, що функція з встановлення для банків правил проведення банківських операцій, бухгалтерського обліку і звітності згідно з п. 4 ст. 7 Закону України від 20 травня 1999 року № 679-XIV «Про Національний банк України» належить Національному банку України, за роз’ясненнями з питань відображення у бухгалтерському обліку операцій з продажу та іншого відчуження цінних паперів доцільно звернутись до Національного банку України.

Щодо операцій з погашення цінних паперів зазначаємо, що відповідно до п.п. 141.2.6 п. 141.2 ст. 141 Кодексу положення п. 141.2 ст. 141 Кодексу щодо коригування фінансового результату на різниці від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів не поширюються, зокрема на операції платників податку з розміщення, погашення, викупу та наступного продажу, конвертації цінних паперів власного випуску.

До списку