Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Чи підтримуєте Ви запровадження об’єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ?

Інформація щодо міжнародного митного співробітництва з ЄС, з міжнародними організаціями, даних щодо практичної реалізації даного співробітництва та джерел регулювання

Митне співробітництво з ЄС.

 Підкомітет №5 «Митне та транскордонне співробітництво».

Основним органом співробітництва у митній сфері з Європейським Союзом є Підкомітет №5 «Митне та транскордонне співробітництво».

Підкомітет №5 був утворений як складовий орган Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС, який у свою чергу є допоміжним органом Ради з питань співробітництва між Україною та ЄС (утворений рішенням Ради від 03.06.1998 відповідно до статті 87 Угоди про партнерство і співробітництво між Україною  та Європейськими співтовариствами).

Склад української частини Підкомітету:

-         Міністерство доходів і зборів України (Держмитслужба) (співголовуючий);

-         Адміністрація Президента України;

-         Верховна Рада України (за згодою);

-         Кабінет Міністрів України;

-         Міністерство закордонних справ України;

-         Адміністрація Державної прикордонної служби України;

-         Міністерство економічного розвитку і торгівлі України;

-         Міністерство юстиції України.

Зі сторони ЄС:

-       представники Генерального Директорату оподаткування та Митного Союзу Європейської Комісії та представники інших європейських інституцій (за згодою).

Питання, які розглядає Підкомітет №5:

  • покращення взаємодії зі стороною ЄС;
  • удосконалення процесів імплементації та адаптації європейського законодавства;
  • ідентифікація потреб української сторони з метою подальшого отримання рекомендацій та допомоги від сторони ЄС, обміну досвідом, налагодження механізму обміну інформацією, проведення спільних заходів на кордоні, запровадження методів аналізу ризиків, співпраці в боротьбі з контрабандою та з незаконним ввезенням контрафактної та піратської продукції. 

Проведення спільних засідань Підкомітету №5 відбувається 1 раз на рік за ротаційним принципом у м. Києві або Брюсселі (останнє - 14.11.2013, м. Брюссель, співголовував директор Департаменту митної справи О.М.Дороховський).

Наступне засідання заплановано восени 2014 р. в Україні.

Рамкова стратегія Митного співробітництва між Україною та ЄС

У 2012 році набула чинності Рамкова стратегія митного співробітництва між Україною та ЄС.

Ініціатор: Європейська Комісія в 2011 році.

Мета: подальший розвиток практичної взаємодії між Україною та ЄС у митній сфері.

Суть проекту: сприяння реалізації пріоритетів митної політики ЄС щодо країн - Східних сусідів.

Зміст Стратегії: складається з 3 основних елементів:

-        безпечні торгівельні потоки;

-        управління ризиками та боротьба з шахрайством;

-        інвестиції в модернізацію митниці.

Термін дії: 2012-2014 рр.

Стан укладання: Стратегія набула чинності шляхом обміну листами між КМУ та ЄК (31.05.2012 - отримано лист від ЄК; 14.06.2012 - лист Першого-віце-прем’єр-міністра України переданий Головою Держмитслужби України під час 119-120 сесій Всесвітньої Митної Організації в м.Брюссель).

Механізм реалізації: створено Робочу групу з експертів Європейської Комісії та України для реалізації Стратегії та моніторингу її виконання.

Стан реалізації:

- 23 жовтня 2012 року у м. Київ проведено 1-е засідання Робочої групи з питань реалізації Рамкової стратегії митного співробітництва (захід проходив за участю делегацій Європейської Комісії, митних адміністрацій держав-членів Європейського Союзу (Болгарії, Фінляндії, Угорщини, Італії, Литви, Польщі, Румунії та Швеції), представників МЗС України, Міністерства фінансів України, МВС України);

- під час 1-го засідання узгоджено зі стороною ЄС Дорожню карту з імплементації Рамкової стратегії митного співробітництва на 2012 – 2014 роки (План дій), яка включає в себе комплекс заходів для досягнення відповідних пріоритетів співробітництва між Україно та ЄС, а саме:

-       Безпечні торгівельні потоки (створення швидких / спрощених процедур митного оформлення, розвиток системи уповноважених економічних операторів для спрощення торгівлі, удосконалення координації між прикордонними службами (інтегроване управління кордонами);

-       Управління ризиками та боротьба з шахрайством (розвиток управління ризиками та  митного пост – аудиту, обмін попередньою митною інформацією, боротьба з шахрайством та зміцнення ролі митниці у захисті прав інтелектуальної власності);

-       Інвестиції в модернізацію митниці (підтримка спрощення митних процедур, співпраця в розробці антикорупційної стратегії, удосконалення транзиту та участь у заходах в рамках програми «Митниця 2020»);

- 20-21 червня 2013 року в м. Перемишль (Республіка Польща) відбулось 2-е засідання Робочої групи з питань реалізації Рамкової стратегії митного співробітництва.

Захід проходив під спільним головуванням A.Кастріссіанакіса – Директора Департаменту безпеки, спрощення торгівлі та міжнародної координації (DG TAXUD) Європейської Комісії та А.Є.Гутника – заступника директора Департаменту митної справи Міністерства доходів і зборів України.

Зі сторони ЄС взяли участь представники Болгарії, Фінляндії, Німеччини, Угорщини, Італії, Литви, Латвії, Польщі, Румунії та Швеції, Європейської Комісії та Місії Європейської Комісії з надання допомоги в питання кордону Україні та Республіці Молдова (EUBAM).

Наступне засідання Робочої групи заплановано в Україні (орієнтовно - червень 2014 року, м.Ужгород).

Місія Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону Україні та Республіці Молдові (EUBAM)

Місія (EUBAM) - консультативно-технічний орган, повністю фінансований Європейським Союзом в рамках Європейського інструменту добросусідства і партнерства. Партнером по реалізації виступає Програма розвитку ООН (ПРООН).

Правова основа EUBAM - Меморандум про взаєморозуміння, підписаний в кінці 2005 року Європейською Комісією Урядом України та Урядом Республіки Молдова.

Глава EUBAM – з 1 квітня 2014 року призначено нового керівника Місії EUBAM – Франческо Бастал’ї.

Початок діяльності 30 листопада 2005 р. у відповідь на спільне звернення Президентів Республіки Молдова та Україна.

Причини створення:
          - транскордонна злочинність: торгівля людьми, незаконне переміщення товарів та інші види протиправної діяльності;
          - ситуація погіршувалася існуванням Придністровського регіону Республіки Молдова неконтрольованого молдавським урядом;
          - в результаті організованої злочинності обидві держави несли значні втрати доходів.

Головні принципи роботи EUBAM - нейтралітет, партнерство, надійність, результативність, сприяння та прозорість.

Завдання EUBAM - зміцнення потенціалу прикордонних і митних служб та інших правоохоронних і державних органів Молдови та України.
        Експерти EUBAM допомагають привести прикордонні та митні процедури і стандарти в Україні та Молдові у відповідність з процедурами та стандартами, які переважають у державах-членах ЄС.

Структура:

Керівний орган - Консультативна Рада (засідання - два рази на рік за участі всіх партнерських служб).

Штаб-квартира Місії - в Одесі, представництво - в Кишиневі. Протяжність молдавсько-українського державного кордону становить 1222 км, з яких 955 км «зеленого» (сухопутного) кордону та 267 км «блакитного» (річкового) кордону. Шість польових офісів (3 - в Україні: Одеса, Кучурган і Котовськ та 3 - у Молдові: Отач, Кишинів та Басарабяска), Представництво EUBAM у Кишиневі та Штаб-квартира Місії EUBAM в Одесі охоплюють всю протяжність кордону.

Персонал Місії - нараховує приблизно 100 відряджених співробітників та працівників за контрактом, в основному, з країн-членів ЄС, а також понад 120 співробітників з Молдови та України. У більшості експертів з країн ЄС є досвід в прикордонних, митних службах або поліції своїх рідних країн; багато відряджені Урядами своїх країн на період служби в Місії.

Бюджет EUBAM на 2011-2013 роки становив 21 мільйон євро.

Мандат Місії продовжувався тричі - в 2007, 2009 та 2011 рр.. Чинний мандат дійсний до 30 листопада 2015 (Розпорядженням КМУ від 05.10.2011 р. № 945-р продовжено термін перебування Місії EUBAM ще на 4 роки).

Місія EUBAM надає обмежену експертну, інформаційну та технічну допомогу митним органам, проводить тренінги для співробітників митних органів.

Місія EUBAM не може виступати донором технічної допомоги у вигляді обладнання, але може впливати на рішення ЄС щодо започаткування проектів.

Митними органами України отримується допомога у проведенні навчальних тренінгів, семінарів.

Протягом 2013 представники Міністерства доходів і зборів України залучалися до участі у заходах, що проводились Місією EUBAM згідно Плану - графіка заходів на 2 -й рік 9-ої фази, це, зокрема: засідання Консультативної ради Місії, щомісячні Координаційні засідання, тристороння зустріч з питань Системи обміну попередньою інформацією, засідання Робочої групи з розробки спільної навчальної антикорупційної програми, оперативна нарада з питань ідентифікації нелегальних плантацій коноплі, міжвідомча зустріч Спецгрупи по боротьбі зі злочинами, пов'язаними з транспортними засобами, підсумкова робоча зустріч щодо проекту з поліпшення процесу перетину кордону в рамках Єврорегіону «Дністер» і зустріч з метою створення якісної мережі координаторів (у рамках виконання Плану дій орієнтованого на громадянське суспільство проекту з поліпшення процесу перетину кордону на території Єврорегіону «Дністер») і т.п. На щомісячній основі проходили робочі зустрічі з розробки та підготовки проектів чергових спільних звітів з оцінки безпеки на кордоні за звітні періоди 2013 року.

Представники митних органів України залучаються до участі у навчальних заходах, які проводяться Місією ЄК згідно з планом тренінгів на 10 Фазу (введена в дію з 1 грудня 2013 року). План тренінгів сформований європейською стороною з урахуванням потреб служб-партнерів.

Всього за 2013 рік в рамках співпраці з Місією EUBAM було  організовано підвищення кваліфікації понад 170 представників Міндоходов України з актуальних питань митної справи з урахуванням досвіду європейських країн. Заняття проходили як на центральному, так і регіональному рівнях (зокрема, проведені тренінг на тему «Виняткова економічна зона», конференція «Захист персональних даних, фундаментальні права кожної особистості», тренінг з виявлення викрадених транспортних засобів, семінар з правил походження з преференційної торгівлі з ЄС, семінар з розгляду нового Керівництва для уповноважених економічних операторів Європейського Союзу, семінар «Сучасні напрямки ефективних комунікацій», тренінг з питань якості в рамках Єврорегіону «Дністер», семінар з питань класифікації товарів, ознайомчий візит з метою вивчення досвіду спільного прикордонного контролю (тунель під Ла - Маншем ) і т.д.

Протягом періоду перебування Місії EUBAM (з 2005 року) проведено ряд спільних операцій за участю митних та правоохоронних органів України та Республіки Молдова та експертів Місії EUBAM, спрямованих на посилення протидії контрабанді, боротьбу з незаконною міграцією та іншими правопорушеннями на українсько-молдовському кордоні. Проведення спільних операцій відіграє позитивну роль у боротьбі з митними та іншими правопорушеннями на кордоні, сприяє зміцненню партнерських стосунків митних органівУкраїни із зарубіжними партнерами.

Так, 2013 році, було успішно проведено операції «Оvidius» і «Pontus Euxinus» - заходи, які здійснювалися в ході цих операцій, активізували зусилля щодо взаємодії та розвитку міжвідомчого співробітництва між партнерськими службами і надали можливість ближче ознайомитися з передовим міжнародним досвідом та стандартами ЄС у сфері управління кордонами. Крім злочинів і порушень, виявлених в ході операцій, обмін оперативною інформацією, що дає підстави для дій, і ініційовані розслідування наочно свідчать про підвищення рівня прикордонного та митного контролю. Зміцнення міжнародної координації, покращення співпраці показали свою життєздатність для успішної боротьби з транскордонною злочинністю надалі.

Пріоритетами співпраці України з Місією EUBAM на найближче майбутнє є:

• продовження виконання Плану дій і заходів, що забезпечують координацію партнерських служб у реалізації Концепції інтегрованого управління кордонами;

• боротьба з транскордонною злочинністю на українсько-молдовській ділянці кордону кордоні;

• виконання Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України.

 Співробітництво з Європейським офісом по боротьбі з шахрайством ОЛАФ

OLAF - абревіатура французької назви Європейського офісу по боротьбі з шахрайством «Office Europeen de Lute Anti-fraude».

Статус: OLAF не є підрозділом поліції, секретною чи прокурорською службою, це адміністративно-слідча служба ЄС.

Головне завдання - боротьба із фінансовими зловживаннями та проявами корупції, що впливають на діяльність ЄС.

OLAF, захищаючи бюджетні кошти ЄС, працює на користь європейських платників податків. Службу з питань боротьби із фінансовими зловживаннями було створено в 1999 році. Керівні органи розташовані в м.Брюссель.

Штат: 475 співробітників, що представляють всі країни ЄС. 70% співробітників виконують завдання, пов'язані із операційною діяльністю Служби (більшість співробітників має досвід роботи на посадах суддів, співробітників митниць, офіцерів карної поліції, податкових інспекторів, фінансових контролерів, аудиторів чи спеціалістів в сфері розвідки).

Щорічний бюджет: 53 млн. євро.

Місія - захист фінансових інтересів Європейського Союзу, і таким чином - його громадян, а також - репутації Європейських інституцій. ОЛАФ об'єктивно, чесно і професійно виконує свої функції, поважаючи права і свободи людини.

3 основні напрями роботи:

-                   розслідування і координація;

-                   розвідка;

-                   політика протидії зловживанням.

OLAF має повноваження щодо проведення адміністративних розслідувань, може надавати допомогу відповідним органам країн ЄС, сприяючи в проведенні їх адміністративних чи карних розслідувань, або шляхом координації транснаціональних справ.

OLAF організовано як Генеральний Директорат Європейської Комісії. Служба перебуває в сфері політичної відповідальності Віце-президента Європейської Комісії, який відповідає за адміністративні питання, аудит та заходи з протидії фінансовим зловживанням.

Україна – ОЛАФ

Міндоходів здійснюються заходи щодо посилення діалогу з ЄС щодо боротьби з шахрайством з метою запобігання незаконній торгівлі, включаючи торгівлю підакцизними товарами, зокрема тютюном.

Підписання Домовленості про співробітництво між Міністерством доходів та зборів України та ОЛАФ щодо боротьби з незаконним переміщенням тютюнових виробів (06.06.2013, м.Брюссель) стало правовою основою для подальшої тісної співпраці у сфері протидії незаконному переміщенню тютюнових виробів та активізацією дій у вказаній сфері.

Підписання та введення в дію зазначеної Домовленості дозволить активніше брати участь у заходах, передбачених Планом дій по боротьбі з контрабандою сигарет і алкогольної продукції на Східному кордоні, розробленим Європейською Комісією (червень 2011 року), та положення якого були підтримані українською стороною.

У ході зустрічі Міністра доходів і зборів України Клименка О.В. з генеральним директором OLAF Джованні Кесслером у м. Києві, яка відбулась 30 вересня 2013 року, пан Кесслер високо оцінив зусилля України, спрямовані на попередження контрабанди тютюнових виробів, та висловив задоволення щодо націленості обох сторін на отримання конкретних результатів співробітництва.

Співробітництво з OLAF у сфері боротьби з незаконним переміщенням тютюнових виробів активно розвивалось ще до підписання зазначеної Домовленості.

Впродовж 2013 року здійснені найбільш серйозні кроки з інтенсифікації двостороннього діалогу у напрямку протидії незаконному переміщенню тютюнових виробів.

На постійній основі здійснюється співробітництво та координація зусиль у зазначеній сфері з офіцером зв’язку OLAF, який знаходиться у м. Києві.

OLAF надається інформація щодо переміщень через митний кордон України тютюнових виробів у режимі «транзит», як у контейнерному сполученні, так і автомобільним транспортом, з метою перевірки законності таких операцій тощо.

Відповідно до Домовленості Україна та ОЛАФ обмінялися (у грудні 2013 р.) контактними особами для сприяння і прискорення ефективної і конфіденційної передачі інформації. Дані особи є уповноваженими на підписання документів у рамках надання взаємної адміністративної допомоги в митних справах.

Основні напрями співпраці:

Протидія незаконному переміщенню тютюнових виробів.

Співробітництво у сфері виявлення та розслідування фактів незаконного ввозу товарів з метою ухилення від сплати податків та порушень, пов’язаних із заборонами та обмеженнями.

Механізми співпраці:

Участь в багатосторонніх операціях, які ініціюються або координуються ОЛАФ.

Проведення спільних розслідувань.

Обмін оперативною та упереджувальною інформацією про можливі порушення митного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій.

Проведення робочих зустріч на рівні експертів Міндоходів (Держмитслужби) та ОЛАФ.

Участь у міжнародних конференціях, семінарах, учбових тренінгах, організованих чи проведених під егідою ОЛАФ.