Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Співставлення даних митної статистики України та Республіки Польща за період І півріччя 2015 року

16.02.2016

 

Польські дані отримані з бази даних Статистичного агентства Європейських Комісій ЄС (база даних «СОМЕХТ»).

Перерахунок вартісних показників з євро у долар США здійснено через середньомісячний крос-курс НБУ.

 

Напрямок переміщення товарів:

Польща – Україна

За даними митної статистики України імпорт з Польщі за цей період склав 1 062,1 млн. дол. США. «Дзеркальний» йому експорт, за даними Статистичного агентства ЄК ЄС (далі – ЄвроСтат), склав 1 470,7 млн. дол. США.

Різниця становить 408,6 млн. дол. США або 37,8% у бік перевищення польських даних (за 100% вважаються дані країни експорту).

Основні причини розбіжностей:

- Застосування різних систем статистичного обліку товарів. ЄвроСтат для статистичного обліку застосовує загальну систему, ДФС України – спеціальну систему обліку зовнішньої торгівлі.

Довідково:

Загальна система обліку зовнішньої торгівлі переважним чином застосовується країнами-членами економічних союзів, зокрема ЄС та ЄвроАзЕС (Розділ В Глави ІІ «Статистики міжнародної торгівлі товарами: концепції та визначення, 2010 рік» – СМТТ2010, видання ООН – ST/ESA/STAT/SER.M/52/Rev.3). Загальна система дозволяє спростити статистичний розподіл товаропотоків між країнами-членами союзу при переміщенні товарів з/на спільну митну територію.

Країни, які не входять до митних союзів, зазвичай використовують спеціальну систему обліку (Розділ С Глави ІІ).

До статистичного експорту Польщі включаються товари, які оформлені її митницями на вивіз за межі ЄС. Тобто, французький товар, який український підприємець купив у німецького дилера, оформлений на експорт у польській митниці на кордоні з Україною, в ЄС буде рахуватись експортом Польщі, а в Україні імпортом з Франції (за країною походження товару).

Так, в Польщі оформлено експорт до України фініків, інжиру, ананасів, авокадо, манго та аналогічних продуктів на суму 949 тис. дол. США, які в імпорті України враховані відповідно до своїх країн походження товару – Бразилії, Ізраїлю, Іспанії, Панами, Перу та інших.

Всього, за даними митної статистики України з території Польщі (країна відправлення) до України за січень-червень 2015 року імпортовано товарів на суму 1 495,0 млн. дол. США, різниця з польськими даними становить 1,6% у бік перевищення українських даних.

З них польське походження задекларовано за половиною товарів (779,0 млн. дол. США або 52,1%); як країна походження задекларовано «ЄС» за товарами на суму 200,0 млн. дол. США (13,4%); країна походження не зазначена за товарами на суму 58,1 млн. дол. США (3,9%). Інші товари на суму 458,0 млн. дол. США (30,6%) мають походження третіх країн і реекспортовані з Польщі до України, де враховані у статистиці імпорту відповідно до своїх країн походження.

Так, різниця в даних України та Польщі щодо поставок телевізійних приймачів становить 5,6 млн. дол. США. Імпорт України цих товарів складається із поставок з Польщі телевізорів польського походження, походженням «ЄС» та невідомого походження (країна походження не декларувалась), а також поставок польських телевізорів з Нідерландів, Росії та Угорщини (рахується експортом цих країн) на суму 176 тис. дол. США. До експорту Польщі крім зазначених вище поставок зі своєї території включено реекспорт телевізорів, походженням з третіх країн, на суму 5,7 млн. дол. США, які в імпорті України враховані відповідно до своїх країн походження.

- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.

- Оформлення товарів у митні режими та процедури, які враховуються у статистиці зовнішньої торгівлі однієї країни та не враховуються в статистиці іншій країні.

- Коригування (збільшення) митної вартості товарів при оформленні імпорту в Україні, в тому числі внаслідок перерахунку на умови поставки CIF/DAP, всього на 47,4 млн. дол. США.

- Імпорт польських товарів з території третіх країн, куди вони попередньо були експортовані з Польщі, всього на суму 39,7 млн. дол. США.

- Закриття в статистиці експорту Польщі вагових та вартісних показників щодо поставок природного газу.

- Об’єктивно-технічні причини. У країнах ЄС статистична вартість експорту визначається з округленням до євро (без євроцентів), в Україні з округленням до копійки. Крім того, при перерахуванні вартісних показників із злотих у євро, з євро та гривні в долар США виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків України і Польщі відповідно).

- Комбінацією вищенаведених причин.

Так, розбіжність в даних щодо поставок кам’яного вугілля складає 4,9 млн. дол. США і обумовлена комплексом причин:

- Перехідними поставками. Оформлення на початку 2015 року імпорту вугілля на суму 983 тис. дол. США, який оформлений на експорт у Польщі у кінці 2014 року. Оформлення протягом липня 2015 року імпорту вугілля на суму 56 тис. дол. США, який оформлений на експорт у Польщі у кінці червня 2015 року.

- Поставки з Польщі німецького антрациту (для медичного застосування) на суму 1 тис. дол. США.

- Коригування (збільшення) митної вартості при оформленні імпорту вугілля в Україні, всього на 3,2 млн. дол. США.

 

Напрямок переміщення товарів:

Україна – Польща

За даними митної статистики України експорт до Польщі за січень-березень 2015 року склав 931,5 млн. дол. США. «Дзеркальний» йому польський імпорт склав 766,6 млн. дол. США.

Різниця становить 164,9 млн. дол. США або 17,7% у бік перевищення українських даних.

- Застосування різних систем статистичного обліку товарів. В ЄС застосовується загальна система, в Україні – спеціальна система обліку зовнішньої торгівлі.

Облік імпорту в ЄС ведеться за країною походження товару (географічний розріз імпорту) та країни, де товар пройшов митне оформлення (розподіл між країнами ЄС), поза уваги на державну належність підприємства-імпортера.

Так, за контрактом з польськими фірмами в Україні із ввезеної давальницької сировини виробляються деталі та аксесуари до автомобільного транспорту (елементи кабельної мережі, сидіння, чохли та оббивка для салонів). Сировина та комплектуючі постачаються в Україну з Польщі. Відповідно в Україні декларується вивезення (експорт) готової продукції до Польщі.

Більшість оформлень імпорту цих товарів в ЄС здійснюється за місцем розташування кінцевих споживачів – автомобільних заводів. Переважним чином це Німеччина, а також Бельгія, Іспанія, Словакія, Угорщина, Чехія, куди польські фірми їх постачають за внутрішніми контрактами. Відповідно, ці поставки рахуються імпортом з України до цих країн ЄС.

- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.

Розбіжності в даних щодо поставок феросплавів – 2,8 млн. дол. США, пояснюється перехідними поставками:

- 26-31 грудня 2014 року оформлено експорт феросплавів на суму 3,0 млн. дол. США, імпорт яких у Польщі оформлений на початку 2015 року.

- 29 червня 2015 року в Україні оформлено експорт феросплавів на суму 221 тис. дол. США, імпорт яких у Польщі оформлено в наступному півріччі.

- Реекспорт з України товарів походженням з третіх країн, які в імпорті Польщі враховані відповідно до своєї країни походження, всього на суму 21,2 млн. дол. США.

- Поставками українських товарів через посередників, які зареєстровані в третіх країнах.

- Об’єктивно-технічні причини. У країнах ЄС статистична вартість експорту визначається з округленням до євро (без євроцентів), в Україні з округленням до копійки. Крім того, при перерахуванні вартісних показників із злотих у євро, з євро та гривні в долар США виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків України і Польщі відповідно).

- Комбінацією вищенаведених причин.

 

Як показав проведений співставний аналіз даних митної статистики взаємної торгівлі України та Польщі причини розбіжностей у даних в основному мають об’єктивний, методологічний характер. Дані щодо окремих сумнівних операцій передані для проведення подальших перевірок до контролюючих та правоохоронних підрозділів ДФС України.