Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Співставлення даних митної статистики України та Угорщини за період І півріччя 2015 року

01.04.2016

 

Угорські дані отримані від Національної податкової та митної агенції Угорщини та з бази даних Статистичного агентства Європейських Комісій ЄС (база даних «СОМЕХТ»).

Перерахунок вартісних показників з євро у долар США здійснено через середньомісячний крос-курс НБУ, з угорських форінтов у долар США за курсом Національного банку Угорщини на день оформлення митної декларації.

 

Напрямок переміщення товарів:

Угорщина – Україна

За даними митної статистики України імпорт з Угорщини за цей період склав 940,0 млн. дол. США. «Дзеркальний» йому експорт, за даними Статистичного агентства ЄК ЄС (далі – ЄвроСтат), склав 784,2 млн. дол. США.

Різниця становить 155,8 млн. дол. США або 19,9% у бік перевищення українських даних (за 100% вважаються дані країни експорту).

Основні причини розбіжностей:

- Застосування різних систем статистичного обліку товарів. В Угорщині застосовується загальна система, в Україні – спеціальна система обліку зовнішньої торгівлі.

Довідково:

Загальна система обліку зовнішньої торгівлі переважним чином застосовується країнами-членами економічних союзів, зокрема ЄС та ЄвроАзЕС (Розділ В Глави ІІ «Статистики міжнародної торгівлі товарами: концепції та визначення, 2010 рік» – СМТТ2010, видання ООН – ST/ESA/STAT/SER.M/52/Rev.3). Загальна система дозволяє спростити статистичний розподіл товаропотоків між країнами-членами союзу при переміщенні товарів з/на спільну митну територію.

Країни, які не входять до митних союзів, зазвичай використовують спеціальну систему обліку (Розділ С Глави ІІ).

 

Питома вага товарів угорського (або не задекларованого при експорті) походження в експорті Угорщини до України становить лише 34% (268,5 млн. дол. США за угорськими даними – 268,2 млн. дол. за українськими), інші товари мають походження інших країн, переважним чином походженням з інших країн ЄС. Це пояснюється тим, що країни ЄС мають єдину митну територію і часто при поставках товарів в Україну проводять митне оформлення експорту в митницях на кордоні з Україною. Відповідно ці поставки рахуються експортом прикордонної країни, зокрема Угорщини. В Україні ці поставки враховуються в імпорті за країною походження товару, а у випадках, коли країна походження не декларується або зазначається як «ЄС», як імпорт з Угорщини (країна відправлення товару). 

- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.

- Оформлення товарів у митні режими та процедури, які враховуються у статистиці зовнішньої торгівлі однієї країни та не враховуються в статистиці іншій країні.

- Коригування (збільшення) митної вартості товарів при оформленні імпорту в Україні, в тому числі внаслідок перерахунку на умови поставки CIF/DAP, всього на 14,1 млн. дол. США.

- Реекспорт з Угорщини товарів походженням з третіх країн, які в імпорті України враховані відповідно до своєї країни походження, всього на суму 373,3 млн. дол. США.

- Врахуванням у статистичному імпорті України з Угорщини поставок товарів, де країна походження не задекларована (на суму 578,1 млн. дол. США) або задекларована, як «ЄС» (на суму 93,3 млн. дол. США), за країною відправлення товару.

- Імпорт угорських товарів з території третіх країн, куди вони попередньо були експортовані з Угорщини, всього на суму 18,5 млн. дол. США.

- Технічні причини. У країнах ЄС статистична вартість експорту визначається з округленням до євро (без євроцентів), в Україні з округленням до копійки. Крім того, при перерахуванні вартісних показників із євро та гривні в долар США  виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків України й Угорщини відповідно).

- Комбінацією вищенаведених причин.

Так, розбіжність в даних щодо поставок насіння кукурудзи складає 9,5 млн. дол. США і обумовлена комплексом причин:

- Перехідними поставками. Оформлення на початку 2015 року імпорту кукурудзи на суму 1,5 млн. дол. США, який оформлений на експорт в Угорщині у кінці 2014 року.

- Реекспортом з Угорщини кукурудзи походженням з третіх країн на суму 11,9 млн. дол. США за угорськими даними. В статистиці імпорту України ці товари враховані відповідно до своєї країни походження.

- Імпортом кукурудзи угорського походження з третіх країн на суму 0,8 млн. дол. США. У зв’язку, з тим, що всі ці країни-експортери (Австрія, Німеччина, Франція) входять до ЄС, дані поставки рахуються їх експортом до України.

- Коригування (збільшення) митної вартості при оформленні імпорту вугілля в Україні, всього на 70 тис. дол. США.

 

Напрямок переміщення товарів:

Україна – Угорщина

За даними митної статистики України експорт до Угорщини за січень-червень 2015 року склав 417,4 млн. дол. США. «Дзеркальний» йому угорський імпорт склав 519,5 млн. дол. США.

Різниця становить 102,1 млн. дол. США або 24,5% у бік перевищення угорських даних.

- Застосування різних систем статистичного обліку товарів. В Угорщині, як країні-члені митного союзу Європейських спільнот, застосовується загальна система, в Україні – спеціальна система обліку зовнішньої торгівлі.

У зв’язку з цим до імпорту Угорщини включаються всі українські товари, що слідують на адресу підприємств-резидентів ЄС, які пройшли митне оформлення в цій країні, поза уваги на країну кінцевого призначення.

Крім того, до імпорту Угорщини включаються товари, за якими не задекларована країна походження товару, а остання відома країна відправлення – Україна. Насамперед це стосується поставок з морських портів України та через магістральні трубопроводи.

Так, відповідно до імпорту Угорщини з України включено поставки природного газу на суму 42,6 млн. дол. США, відповідно до інформації про останньою відому країну відправлення товару (газотранспортна мережа України).

- Реекспорт з України товарів походженням з третіх країн, які включаються до імпорту Угорщини, відповідно до своїх країн походження. Відповідно до українських даних, всього реекспортовано до Угорщини товарів на суму 45,3 млн. дол. США.

- Оформлення товарів у митні режими та процедури, які враховуються у статистиці зовнішньої торгівлі однієї країни та не враховуються в статистиці іншій країні.

Так, різниця в поставках насіння соняшника на суму 634 тис. дол. США обумовлена тим, що в Україні оформлено реекспорт насіння (походженням з країн ЄС) після перебування на ліцензійному складі, а в Угорщині імпорт. Перша операція не включається до статистики зовнішньої торгівлі (товар перед реекспортом не перебував у вільному обігу), а друга включається.

- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.

- Технічні причини. У країнах ЄС статистична вартість експорту визначається з округленням до євро (без євроцентів), в Україні з округленням до копійки. Крім того, при перерахуванні вартісних показників із євро та гривні в долар США  виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків України й Угорщини відповідно).

- Комбінацією вищенаведених причин.

 

Як показав проведений співставний аналіз даних митної статистики взаємної торгівлі України та Угорщини причини розбіжностей у даних в основному мають об’єктивний, методологічний характер. Дані щодо окремих сумнівних операцій передані для проведення подальших перевірок до контролюючих та правоохоронних підрозділів ДФС України.