Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Співставлення даних митної статистики України та Угорщини за період 2015 року

01.09.2016

 

Протокол між Державною митною службою України та Службою Митної і фінансової Охорони Угорської республіки про порядок взаємодії з питань обміну даними митної статистики зовнішньої торгівлі від 08.12.2003

 

Напрямок переміщення товарів:

Угорщина – Україна

За даними митної статистики України імпорт з Угорщини за цей період склав 1563,4 млн. дол. США. «Дзеркальний» йому експорт, за даними Податкової та митної агенції Угорщини, склав 2260,3 млн. дол. США.

Різниця становить 696,8 млн. дол. США або 31% у бік перевищення угорських даних (за 100% вважаються дані країни експорту).

Основні причини розбіжностей:

- Застосування різних систем статистичного обліку товарів. В Угорщині застосовується загальна система, в Україні – спеціальна система обліку зовнішньої торгівлі.

Довідково:

Загальна система обліку зовнішньої торгівлі переважним чином застосовується країнами-членами економічних союзів, зокрема ЄС та ЄвроАзЕС (Розділ В Глави ІІ «Статистики міжнародної торгівлі товарами: концепції та визначення, 2010 рік» – СМТТ2010, видання ООН – ST/ESA/STAT/SER.M/52/Rev.3). Загальна система дозволяє спростити статистичний розподіл товаропотоків між країнами-членами союзу при переміщенні товарів з/на спільну митну територію.

Країни, які не входять до митних союзів, зазвичай використовують спеціальну систему обліку (Розділ С Глави ІІ).

- Питома вага товарів угорського (або не задекларованого при експорті) походження в експорті Угорщини до України становить лише 21% (507,5 млн. дол. США за угорськими даними), інші товари мають походження третіх країн, переважним чином з інших країн ЄС. Це пояснюється тим, що країни ЄС мають єдину митну територію і часто при поставках товарів в Україну проводять митне оформлення експорту в митницях на кордоні з Україною. Відповідно ці поставки рахуються експортом прикордонної країни, зокрема Угорщини. В Україні ці поставки враховуються в імпорті за країною походження товару, а у випадках, коли країна походження не декларується або зазначається як «ЄС», як імпорт з Угорщини (країна відправлення товару).

- Податкова та митна агенція Угорщини включає до експорту практично всі операції з вивезення товарів, крім транзитних. У тому числі операції з тимчасового вивезення, реекспорт з митних складів, повернення товарів з ремонту та т.п. Відповідно до рекомендацій  СМТТ2010 такі операції не повинні включатись до статистики торгівлі і не включаються, як до митної статистики імпорту України, так і до офіційної статистики зовнішньої торгівлі Угорщини.

За даними ЄвроСтату, статистичний експорт товарів з Угорщини до України становить 1304,1 млн. євро (1447,1 млн. дол. США за середнім кросс-курсом НБУ), що значно менше даних Податкової та митної агенції Угорщини.

- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.

- Коригування (збільшення) митної вартості товарів при оформленні імпорту в Україні, в тому числі внаслідок перерахунку на умови поставки CIF/DAP, всього на 25,1 млн. дол. США.

- Реекспорт з Угорщини товарів походженням з третіх країн, які в імпорті України враховані відповідно до своєї країни походження, всього на суму 790,7 млн. дол. США.

- Врахуванням у статистичному імпорті України з Угорщини поставок товарів, де країна походження не задекларована (на суму 863,6 млн. дол. США) або задекларована, як «ЄС» (на суму 179,4 млн. дол. США), за країною відправлення товару.

- Імпорт угорських товарів з території третіх країн, куди вони попередньо були експортовані з Угорщини, всього на суму 40,5 млн. дол. США.

- Технічні причини. У країнах ЄС статистична вартість експорту визначається з округленням до євро (без євроцентів), в Україні з округленням до копійки. Крім того, при перерахуванні вартісних показників із євро та гривні в долар США  виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків України й Угорщини відповідно).

- Комбінацією вищенаведених причин.

Так, розбіжність в даних щодо поставок в Україну пилососів та їх частини складає 2,0 млн. дол. США і обумовлена комплексом причин:

- Реекспортом з Угорщини пилососів походженням з інших країн на суму 2,1 млн. дол. США. В імпорті України вони враховані за своїми країнами походження.

- Реекспортом з інших країн ЄС угорських пилососів на суму 81 тис. дол. США. Даний реекспорт враховується в статистичному експорті країн відправлення, а в Україні рахується за країною походження, як імпорт з Угорщини.

 

Напрямок переміщення товарів:

Україна – Угорщина

За даними митної статистики України експорт до Угорщини у 2015 році склав 911,1 млн. дол. США. «Дзеркальний» йому угорський імпорт склав 1136,2 млн. дол. США.

Різниця становить 225,1 млн. дол. США або 25% у бік перевищення угорських даних.

Основні причини розбіжностей:

- Застосування різних систем статистичного обліку товарів. В Угорщині, як країні-члені митного союзу Європейських спільнот, застосовується загальна система, в Україні – спеціальна система обліку зовнішньої торгівлі.

У зв’язку з цим до імпорту Угорщини включаються всі українські товари, що слідують на адресу підприємств-резидентів ЄС, які пройшли митне оформлення в цій країні, поза уваги на країну кінцевого призначення.

Крім того, до імпорту Угорщини включаються товари, за якими не задекларована країна походження товару, а остання відома країна відправлення – Україна. Насамперед це стосується поставок товарів з морських портів України та через магістральні трубопроводи і ЛЕП.

Так, основна розбіжність в даних щодо поставок з України в Угорщину припадає на поставки нафтових газів – 214,9 млн. дол. США. Зазначені нафтові гази переміщуються територією України транзитом з Росії до Угорщини (транзитні операції не включаються до статистики зовнішньої торгівлі). В Угорщині дані поставки рахуються імпортом з України, оскільки країна походження не задекларована, а остання відома країна відправлення – Україна (газотранспортна мережа).

- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.

Так, розбіжність в даних щодо поставок в Угорщину ливарних ковшів та їх частини складає 4,0 млн. дол. США і обумовлена перехідними поставками. Товар відправлений з України в кінці 2014 року комбінованим маршрутом (залізничний та річковий транспорт) і надійшов в Угорщину в 2015 році.

- Реекспорт з України товарів походженням з третіх країн, які включаються до імпорту Угорщини, відповідно до своїх країн походження. Відповідно до українських даних всього на суму 104,2 млн. дол. США.

- Технічні причини. У країнах ЄС статистична вартість експорту визначається з округленням до євро (без євроцентів), в Україні з округленням до копійки. Крім того, при перерахуванні вартісних показників із євро та гривні в долар США  виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків України й Угорщини відповідно).

- Комбінацією вищенаведених причин.

 

Як показав проведений співставний аналіз даних митної статистики взаємної торгівлі України та Угорщини причини розбіжностей у даних в основному мають об’єктивний, методологічний характер. Дані щодо окремих сумнівних операцій передані для проведення подальших перевірок до контролюючих та правоохоронних підрозділів ДФС України.