Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Співставлення даних митної статистики України та Словаччини за період I півріччя 2016 року

23.11.2016

Співставлення проведено за даними Статистичного агентства ЄС – ЄвроСтат (база даних «СОМЕХТ»).

Перерахунок вартісних показників Словаччини з євро у долар США здійснено через середньомісячний крос-курс НБУ.

Напрямок переміщення товарів:

Словаччина – Україна

За даними митної статистики України імпорт із Словаччини за цей період склав 373,0 млн. дол. США. «Дзеркальний» йому експорт, за даними ЄвроСтату, склав 178,1 млн. дол. США.

Різниця становить 194,9 млн. дол. США або українські дані у 1,9 рази перевищують словацькі (за 100% вважаються дані країни експорту).

Основні причини розбіжностей:

- Застосування різних систем статистичного обліку товарів. В ЄС застосовується загальна система, в Україні – спеціальна система обліку зовнішньої торгівлі.

Довідково:

Загальна система обліку зовнішньої торгівлі переважним чином застосовується країнами-членами економічних союзів, зокрема ЄС та ЄвроАзЕС (Розділ В Глави ІІ «Статистики міжнародної торгівлі товарами: концепції та визначення, 2010 рік» – СМТТ2010, видання ООН – ST/ESA/STAT/SER.M/52/Rev.3). Загальна система дозволяє спростити статистичний розподіл товаропотоків між країнами-членами союзу при переміщенні товарів з/на спільну митну територію.

Країни, які не входять до митних союзів, зазвичай використовують спеціальну систему обліку (Розділ С Глави ІІ).

Всього з території Словаччини імпортовано в Україну товарів на суму 216,6 млн. дол. США, походженням з інших країн (у тому числі товарів на суму 178,7 млн. дол. США, де країна походження не задекларована). Також ввезено товарів на суму 47,0 млн. дол. США, де в якості країни походження задекларовано «ЄС».

Так, розбіжності у поставках із Словаччини цитрусових (611 тис. дол. США), вакцин (368 тис. дол. США), діагностичних реагентів (328 тис. дол. США) та ряду інших товарів, пояснюється реекспортом цих товарів, які походять з третіх країн. В імпорті України вони враховані відповідно до своїх країн походження.

- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.

- Оформлення товарів у митні режими та процедури, які враховуються у статистиці зовнішньої торгівлі однієї країни та не враховуються в статистиці іншій країні.

Так, за словацькими даними до України експортовано електроенергії на суму 1,1 млн. дол. США. В Україні ці поставки оформлено, як транзит через мережу ЛЕП «Острів Бурштинської ТЕС» до Угорщини та Румунії, що не включається до обсягу статистичного імпорту.

- Коригування (збільшення) митної вартості товарів при оформленні імпорту в Україні, в тому числі внаслідок перерахунку на умови поставки CIF/DAP, всього на 9,7 млн. дол. США.

- Імпорт словацьких товарів з території третіх країн, куди вони попередньо були експортовані, всього на суму 50,3 млн. дол. США.

Так, засоби для гігієни порожнини рота чи зубів, виробництва Словаччини, експортуються за межі ЄС зі складів у Польщі та відповідно рахуються її експортом до України. В Україні імпорт цих товарів на суму 2,6 млн. дол. США рахується, як імпорт Словаччини, відповідно до задекларованої країни походження.

- Оформленням товарів у митні режими, що враховуються в статистиці імпорту України, та які у попередніх роках були ввезенні та перебували у митних режимах, що не враховуються в статистичному імпорті.

Так, імпорт в Україну відходів та брухту чорних металів і міді на суму 2,1 млн. дол. США є оформленням утилізації залишків обладнання ввезеного до 1991 року, в межах реалізації  спільного проекту колишніх ЧССР та СРСР.

- Поставки товару через посередників, які зареєстровані у третіх країнах (внаслідок різниці між вартістю покупки товару в країні експорту та його продажу в країні імпорту).

- Об’єктивно-технічні причини. У країнах ЄС статистична вартість експорту визначається з округленням до євро (без євроцентів), в Україні з округленням до копійки. Крім того, при перерахуванні вартісних показників із євро та гривні в долар США  виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків України і Словаччини відповідно).

- Комбінацією вищенаведених причин.

Так, розбіжність в даних щодо поставок медичних приладів та пристроїв складає 2,2 млн. дол. США і обумовлена комплексом причин:

- Реекспортом із Словаччини медичної апаратури походженням з третіх країн. Всього на суму 2,3 млн. дол. США. В статистиці імпорту України ці товари враховані відповідно до своїх країн походження.

- Реекспортом з третіх країн приладів словацького походження. Всього на суму 3 тис. дол. США. В статистиці імпорту України ці товари враховані як словацький імпорт.

- Коригування  (збільшення) митної вартості при оформленні імпорту в Україні на 5 тис. дол. США.

- Перехідними поставками та курсовою різницею при перерахунку вартісних показників імпорту України та експорту Словаччини у долар США.

 

Напрямок переміщення товарів:

Україна – Словаччина

За даними митної статистики України експорт до Словаччини за січень-червень 2016 року склав 212,8 млн. дол. США. «Дзеркальний» йому словацький імпорт склав 224,6 млн. дол. США.

Різниця становить 11,8 млн. дол. США або 5,5% у бік перевищення словацьких даних.

Основні причини розбіжностей:

- Застосування різних систем статистичного обліку товарів. В ЄС застосовується загальна система, в Україні – спеціальна система обліку зовнішньої торгівлі.

У зв’язку з цим до імпорту Словаччини включаються всі товари, що слідують на адресу підприємств-резидентів ЄС, які пройшли митне оформлення в цій країні, поза уваги на країну кінцевого призначення.

У свою чергу, в експорт України до Словаччини включено поставки, які здійснюються через Словаччину (перша відома країна призначення), але митне оформлення імпорту проводиться в інших країнах ЄС.

Так, різниця за поставками соків плодових та овочевих на суму 2,6 млн. дол. США пояснюється тим, що  всі поставки соків з України (крім 1 поставки – на 2 тис. дол. США) фактично направлено до Польщі через словацького посередника. Оскільки митне оформлення проводилось у Польщі, дані поставки рахуються імпортом цієї країни.

- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.

- Реекспорт з України товарів походженням з третіх країн, які в експорті Словаччини враховані відповідно до своєї країни походження, всього на суму 479 тис. дол. США.

- Поставки товару з розрахунками через посередників, які зареєстровані у третіх країнах (внаслідок різниці між вартістю покупки товару в країні експорту та його продажу в країні імпорту).

- Об’єктивно-технічні причини. У країнах ЄС статистична вартість експорту визначається з округленням до євро (без євроцентів), в Україні з округленням до копійки. Крім того, при перерахуванні вартісних показників із євро та гривні в долар США виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків України і Словаччини відповідно).

- Комбінацією вищенаведених причин. 

Як показав проведений співставний аналіз даних митної статистики взаємної торгівлі України та Словаччини причини розбіжностей у даних в основному мають об’єктивний, методологічний характер. Дані щодо окремих сумнівних операцій передані для проведення подальших перевірок до контролюючих та правоохоронних підрозділів ДФС України.