Підстава: | Протокол про взаємодію Міністерства доходів і зборів України та Державного митного комітету Республіки Білорусь у сфері митної статистики взаємної торгівлі від 07.10.2013 |
Напрямок переміщення товарів: | Білорусь – Україна |
За даними митної статистики України імпорт з Білорусі за цей період склав 2,79 млрд. дол. США. «Дзеркальний» йому експорт, за даними Державного митного комітету Білорусі, склав 2,84 млрд. дол. США.
Різниця в статистичних даних становить 50 млн. дол. США або 2% в бік перевищення білоруських даних.
Загальні причини розбіжності в даних щодо експорту Республіки Білорусь та відповідного йому імпорту України:
- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.
Так, бітум експортований з Білорусі в листопаді-грудні 2015 року на суму 3 млн. дол. США та в листопаді-грудні 2016 року на суму 2,3 млн. дол. США, оформлено в режимі імпорту в Україні у 2016 році та у 2017 році відповідно.
- Коригування митної вартості товарів при оформленні імпорту в Україні, в тому числі внаслідок перерахунку на умови поставки CIF/DAP.
- Реекспорт з Білорусі товарів походженням з третіх країн, які в імпорті України враховані відповідно до своєї країни походження, всього на суму 57,5 млн. дол. США.
Так, різниця за поставками з Білорусі частин для транспортних засобів на суму 5,8 млн. дол. США пояснюються їх походженням з третіх країн (насамперед з Російської Федерації на суму 5,4 млн. дол. США). В імпорті України вони враховані відповідно до своєї країни походження.
- Врахуванням у статистичному імпорті України з Білорусі поставок товарів, де країна походження не задекларована (на суму 9,4 млн. дол. США), за країною відправлення товару.
- Імпорт білоруських товарів з території третіх країн, куди вони попередньо були експортовані з Білорусі, всього на суму 4,3 млн. дол. США.
Так, з території Росії і Польщі ввезено білоруських шин на суму 372 тис. дол. США.
- Технічні причини. При перерахуванні вартісних показників із білоруських рублів та гривні в долар США (одиницю вартісного обліку) виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків Білорусі й України відповідно).
Напрямок переміщення товарів: | Україна – Білорусь |
За даними митної статистики України експорт до Білорусі склав
903 млн. дол. США. «Дзеркальний» йому білоруський імпорт склав 1,04 млрд. дол. США.
Різниця становить 135 млн. дол. США або 15% у бік перевищення білоруських даних.
Основні причини розбіжності в даних щодо експорту України та відповідного йому імпорту Республіки Білорусь:
- Перехідні поставки, коли експорт фіксується в одному звітному періоді часу, а відповідний йому імпорт у наступному.
- Коригування митної вартості товарів при оформленні імпорту в Білорусі, в тому числі внаслідок перерахунку на умови поставки CIF/DAP.
Так, при митному оформленні в Білорусі імпорту українського освітленого концентрованого яблучного соку митна вартість збільшена на суму 2,9 млн. дол. США.
- Реекспорт з України товарів походженням з третіх країн, які в імпорті Білорусі враховані відповідно до своєї країни походження (всього на суму 21,1 млн. дол. США).
- Імпорт до Білорусі українських товарів з території третіх країни, куди вони попередньо були експортовані з України (всього на суму 46,5 млн. дол. США).
Так, з Росії, Німеччини та Польщі ввезено до Білорусі українських труб, трубок і профілів на суму 8,46 млн. дол. США.
- Технічні причини. При перерахуванні вартісних показників із білоруських рублів та гривні в долар США (одиницю вартісного обліку) виникають розбіжності внаслідок застосування різних кросс-курсів перерахунку (у даному випадку Національних банків Білорусі й України відповідно).
Як показав проведений співставний аналіз даних митної статистики взаємної торгівлі України та Республіки Білорусь причини розбіжностей у даних в основному мають об’єктивний, методологічний характер. Дані щодо окремих сумнівних операцій передані для проведення подальших перевірок до контролюючих та правоохоронних підрозділів ДФС України.