Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

ДФС: Існує проблема «завуальованої» контрабанди сигарет на україно-молдовському кордоні

19.11.2020 -

Про це вчора, 18 листопада 2020 року, в ході міжнародної онлайн зустрічі, яку організувала Місія Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM) розповів представник Головного слідчого управління Державної фіскальної служби України Артем Сафонов. Участь у зустрічі також взяли представники Європейського бюро по боротьбі з шахрайством (OLAF), Європолу, представники прикордонних та митних служб України та Республіки Молдова тощо. 

Під час дискусії представник ДФС зазначив про наявність певної проблематики у протидії незаконному обігу тютюнових виробів, яка має місце у відносинах України з Молдовою. Зокрема, за його словами, існує явище певної «завуальованої» контрабанди сигарет до Придністров’я через територію Молдови.

 «Справа в тім, що, а ні в українському законодавстві, а ні в законодавстві Молдови немає обмежень щодо переміщення сигарет у режимі «транзит», тобто відсутні конкретні вимоги до цигарок у цьому режимі. Це дозволяє певним зацікавленим сторонам здійснювати транспортування цигарок, які мають легальне походження, без марок акцизного податку жодної з двох країн і таким чином постачати їх на тіньовий ринок тютюнових виробів, – розповів Артем Сафонов. – По при те, що і Україна (з 2006 року) і Республіка Молдова (з 2007 року) є учасниками Рамкова конвенція Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну від 21.05.2003 року, ратифікованої Законом України № 3534-IV від 15.03.2006. Тобто, вимоги цієї міжнародної конвенції імплементовано в норми національного законодавства обох країн лише в частині протидії потрапляння тютюнової продукції кінцевому споживачу (етап реалізації). У разі переміщення сигарет у режимі «транзит» – ці норми не працюють. Необхідно їх виправляти».

В ході дискусії на тему ефективності кримінального переслідування незаконного виготовлення, зберігання, транспортування та торгівлі цигарками, представник фіскальної служби доповів про результати протидії незаконного обігу в сфері тютюнових виробів. «В цьому році працівниками податкової міліції з незаконного обігу вилучено близько 12 мільйонів пачок сигарет. Майже 10 мільйонів пачок були вилучені на державному кордоні, після його перетину. На території України ліквідовано 12 незаконних виробництв тютюнових виробів, – зазначив Артем Сафонов.  – Слідчими податкової міліції в цьому році (за 10 місяців) направлено до суду 229 кримінальних проваджень щодо підакцизної групи товарів. Частина з них стосувалась саме незаконного виготовлення та реалізації тютюнової продукції. За наявними даними, близько половини цих справ вже розглянуто судами і за останні 2 роки близько 300 осіб було засуджено за такі неправомірні дії».

Обговорюючи проблематику онлайн зустрічі, представник фіскальної служби також акцентував увагу на необхідності встановлення відповідальності за здійснення контрабанди цигарок в Україні. Він зауважив, що, на сьогодні, в системі національного кримінального законодавства відсутня окрема норма, яка б передбачала кримінальну відповідальність за вчинення порушень пов'язаних з незаконним переміщення цигарок та інших тютюнових виробів через державний кордон. Але, наразі, Урядом і Парламентом розглядається можливість криміналізації контрабанди підакцизних товарів, у т.ч. і тютюнових виробів. Фіскальна служба бере участь в обговоренні зазначеної ініціативи та сподівається на прийняття цієї норми.