Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Роман Насіров: Повернення старої моделі спецрежиму ПДВ для АПК – дорога назад в офшор, тобто на Сейшели для українських аграріїв

04.04.2016

Податкова реформа – одна з гарячих тем для українського бізнесу та предмет «баталій» політикуму. В агросекторі з кінця 2015-го і на початку 2016 року вона особливо відчутна. Після 18 років податкового «раю» агробізнес намагаються «втиснути» в загальні правила, але він пручається, обіцяючи «померти», якщо не почують його аргументів. При  цьому у кожного своя правда. Зі слів чиновників Мінфіну, штовхає реформу спецрежиму ПДВ в АПК головний кредитор країни – МВФ, який обіцяє без цього «покращення» не давати грошей. Агробізнес вказує на прозорість діючого механізму відшкодування і попереджає, що при його скасуванні та без державних дотацій багатьом гравцям ринку настане «амінь». То де правда: податківці «заїлись» чи бізнес зазнався? Є до податківців й чимало інших запитань, наприклад, як відшкодовують ПДВ, як працюють два реєстри, що з хабарями, скільки агросектор сплатив податків, чи збільшилась  чисельність мільйонерів, що принесе економіці «відкат» до старої системи  оподаткування АПК та чи може бути  в цьому питанні компроміс?  Відповіді на ці та інші запитання читайте в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com голови Державної  фіскальної служби України (ДФСУ) Романа Насірова:

АgroРolit.com: Якщо Рада проголосує за погоджений податковим комітетом законопроект №3851-1, що це означатиме?

Роман Насіров: Зміни, зроблені в кінці минулого року, кращі, ніж були раніше. Чому? По-перше, повернули відшкодування ПДВ при експорті зернових, чого раніше не було. По-друге, збереження спецрежиму у зміненому вигляді залишило АПК пільги, що б не казали. Тобто в економічному плані аграрії виграли, а державний бюджет пішов на значні поступки галузі.

Є питання щодо механізму спецрежиму: різним виробникам повертають 85%, 50%, и 15% від зібраної суми. Це проблема, бо дозволяє провести просту маніпуляцію. Наприклад, виростив кукурудзу, продав її за готівку, а офіційно сказав, що відгодував нею маленьке порося і продав м’ясо! Тобто діючий порядок спецрежиму ПДВ у АПК, наприклад, у тваринництві, має вузькі місця та дозволяє з’являтися «схемам». Це штучно створена проблема, і її потрібно вирішувати.

Але водночас, пропозиція повернути старий механізм спецрежиму ПДВ означає, що Мінфін забере повернення ПДВ при експорті.

АgroРolit.com: Але в цьому законопроекті немає відміни відшкодування ПДВ. За словами учасників ринку, в цьому й проблема. Адже трейдери отримують відшкодування, холдинги - пільги, про дрібних – забули.

Роман Насіров: Ми це розуміємо. Та питання в наступному: чи може український бюджет  дозволити такий сценарій сьогодні? Проблему спецрежиму розглядають на податковому комітеті, а можливо, потрібно – на бюджетному? Щоб там порахували, скільки необхідно коштів для спецрежиму ПДВ. Раніше озвучували цифру 12-16 млрд грн. Чи може державна скарбниця дозволити такі гроші? Бюджет дефіцитний. Так, 12-15 мільярдів гривень – не надто велика сума. Але через їхню витрату, чи продовжить МВФ надавати нам гроші? Тобто чи не ризикує країна втратити фінансову рівновагу внаслідок повернення спецрежиму ПДВ у повному об’ємі?

АgroРolit.com: Романе Михайловичу, Ви все ж намагаєтесь мені відповісти «по-одеські», а я б хотіла почути пряму відповідь: Ви за чи проти законопроекту №3851-1?

Роман Насіров: Я голова Державної фіскальної служби України. Ми займаємося реалізацією податкової й митної політики, тому  ні «за», ні «проти». Ми говоримо про ефект від адміністрування, закладеного в законопроекті, та що із цим робити. Навіть якщо очевидних «ризиків» у документі немає, то варто розуміти, що «на терезах». Якщо говоримо «мінус» 15 мільярдів гривень із бюджету для аграріїв на спецрежимі, тоді ці гроші потрібно забрати в експортерів. Також варто чекати жорсткої реакції МВФ. На мою думку, повернення старого механізму спецрежиму ПДВ для АПК несе багато ризиків для українського бюджету загалом.

АgroРolit.com: Які ризики?

Роман Насіров: Перший – бюджетний дефіцит. Ніхто з авторів законопроекту не пропонує  механізмів поповнення казни.  Я гадаю, треба ввести правила,  якщо  пропонують збільшувати бюджетні витрати, тоді автоматично треба думати, за рахунок чого цю «дірку» латати. Однобокі рішення приймати не можна.

Який альтернативний варіант? Я пропонував його, коли був головою комітету з питань податкової і митної політики. Суть в тому, щоб такі рішення приймати на спільних засіданнях податкового та бюджетного комітетів, щоб одразу розуміти, реалістично їх виконання чи ні.  Сектор хочуть усі підтримати, щоб допомогти аграріям, та проблема набагато глибша. Дуже погано, що Міністерство аграрної політики і продовольства,  а також Міністерство економіки не брали  в цьому питанні належної участі. Вони повинні були дати всі  прогнози та  показати наслідки.

АgroРolit.com: Навпаки, вони порахували й сказали, що у разі зміни механізму оподаткування АПК, надходження до бюджету дорівнюватимуть нулю, адже експортери отримають повернення ПДВ! Водночас галузь залишиться без жодних дотацій. На пряму підтримку сектору дали 300 млн грн. До того ж агросектор дає кожен четвертий долар експортної виручки! А експортери, нічого не вирощуючи, отримуватимуть повернення ПДВ. Хіба це справедливо?

Роман Насіров: Не згоден. Ринок дуже прозорий. Багато сільгоспвиробників є експортерами. Я у цій сфері трохи працював і добре розумію структуру. Люди помиляються, думаючи, що тільки великі компанії експортують. Що таке експорт? Продаж на CPT/FOB (іншими словами,  поставка в порт) у валюті – це вже експорт. Якими партіями  купують на базі CPT? Від тисячі тонн.  Що таке тисяча тонн? Візьмемо кукурудзу, за мінімальної урожайності 5 тонн з 1 га. Таку партію можна  виростити на території у 200 га! Виходить, що навіть, так би мовити, «занепалий» фермер може продати на базі CPT тисячу тонн кукурудзи. Кожен український фермер може бути експортером і отримувати  відшкодування ПДВ.

АgroРolit.com: Виграш  від  повернення експортного ПДВ і зміненого спецрежиму все ж більше отримають  агрохолдинги та середні компанії, а не дрібні.

Роман Насіров: Кому продає фермер?

АgroРolit.com: Трейдеру.

Роман Насіров: Трейдер передає практично увесь відшкодовуваний ПДВ виробнику,  щоби сформувати свої партії всередині ринку. Трейдери конкурують між собою закупівельною ціною, а отже повернення ПДВ – це водночас зростання ціни для фермера. Не зроблять це вони, зроблять їхні конкуренти. Плюс у них  пільги від  спецрежиму. 

АgroРolit.com: Романе Михайловичу, а скільки з компаній, які претендують на повернення ПДВ, невеликих?

Роман Насіров: Близько 3 тисяч компаній заявляють на повернення ПДВ, третина з них – з невеликими заявками. Компаній-експортерів агропромислової групи – близько 100.

АgroРolit.com: Чому не відкрито дані з відшкодування ПДВ?

Роман Насіров: Чому ви так говорите? 

АgroРolit.com:  Тому що бізнес так каже.

Роман Насіров: Відкрито. Як це, не відкрито? Є два відкритих реєстри заявок на відшкодування ПДВ на сайті фіскальної служби і реєстр на сайті Держказначейства, де й видно, скільки відшкодовано.  Процес відшкодування ПДВ повністю прозорий.

АgroРolit.com: А в чому різниця між двома реєстрами ДФСУ? Бізнес один називає «автоматом»,  другий -  «кулеметом»?

Роман Насіров:  Проблема з ПДВ виникла ще в середині 2015 року і полягала у великій заборгованості – в березні 2015 року становила майже 36 млрд грн. Наразі ми її вирішили.

У першій половині 2015 року середні збори з ПДВ були 8 млрд грн, середнє повернення – 4,5 млрд грн. Друга половина 2015-го середні збори збільшились до 10 млрд грн, а  відшкодування – до  7,0 млрд грн. На початку 2016 року ми бачимо збори – 12,5 млрд грн, відшкодування – 8 млрд грн. Актуальний борг із відшкодування ПДВ на сьогодні – 10,5 млрд грн. Цю чергу можна  прибрати за 5-6 тижнів. И тут,  врахуйте, нема простроченого боргу.

Тому на сьогодні існування цих реєстрів уже не настільки актуально.

АgroРolit.com: Зараз обговорюють створення компромісного законопроекту з  ПДВ для АПК і також паралельно – ідею повернення до єдиного реєстру відшкодування ПДВ. Ваша думка щодо цього?

Роман Насіров: Некоректно було в один законопроект вносити і спецрежими, і реєстр ПДВ.  Для мене не має значення, скільки буде реєстрів – два чи один.  Наше завдання  – адмініструвати.

АgroРolit.com: Як зараз розділяють гроші на повернення бізнесу за цими двома реєстрами?

Роман Насіров: Сентиментально (посміхається). Приблизно порівну. Жодної різниці немає, повірте. Єдине, що дві «замикаючі» компанії обох реєстрів можуть отримати відшкодування з різницею в два тижні. Я був би щасливий, якби у законодавстві було чітко прописано, що суми відшкодування розділяються порівну. 

АgroРolit.com: Може, пора закінчити всі ці ігри навколо ПДВ та відшкодувати його всім рівними частинами? Законодавством заборонено ДФСУ це робити?

Роман Насіров: Коли накопичився великий борг, то були пропозиції повертати податок пропорційно всім заявникам. Але за законодавством відшкодувати можна лише всю заявлену суму, частинами - не можна. Є декларація і її можна  відшкодувати або ні. На мою думку, варто домагатися того, щоб було достатньо грошей на усім. Сьогодні залишається невеликий борг, але ми його щомісяця зменшуємо. На початок 2016-го він становив 12,5 млрд грн,  сьогодні – 10,5 млрд грн. Мільярд виплатимо  в березні.

ПРО  КОМПРОМІСНИЙ ВАРІНАТ ОПОДАТКУВАННЯ АПК

АgroРolit.com: Яку систему оподаткування для АПК, на Ваш погляд, треба застосувати? Зараз пропонують залишити пільги тільки фермерам.

Роман Насіров: Це все обговорювалося у листопаді 2015 року.  Всі, хто має в обробітку 3 тис. га землі – на спецрежимі, решта – на загальній системі. Щоб у державі податкова система була правильною, вона повинна бути простою, ефективною, однозначною. Для цього необхідне  єдине для  всіх оподаткування.

АgroРolit.com: Ви за те, щоб не було винятку зі спецрежиму навіть для фермерів?

Роман Насіров: Єдина – для всіх. Однакові податкові правила мають бути для всіх, зокрема й для фермерів. Та паралельно необхідні дотації. Як роблять у ЄС? Дають конкретні адресні виплати на тонну готового продукту. Суми розраховують і держава  точково фінансує всіх, кого вважатиме за потрібне.

В Україні є нюанси: щоб збільшити якомусь сектору дотації, необхідно внести зміни у бюджет. Зазвичай це дуже складно зробити. Завжди вважалося, що простіше внести зміни до  Податкового кодексу. Погляньте на історію, скільки разів вносили зміни в закон про бюджет? Приймуть, тримаються за нього і вносять зміни протягом року. Я вважаю, не правильно вносити зміни у прибуткову частину. Хочете щось змінювати, то міняйте витратну через механізм адресної дотації. Крім того, треба зробити так, щоб він був гнучким і залежав від кон’юнктури світового ринку. Коли вартість 1 тонни кукурудзи досягала 300 доларів, то жодних дотацій нікому не було потрібно. В аграріїв була маржинальність100%. Не треба гратися податками.

АgroРolit.com: Розвійте або підтвердіть міф, що найбільше повернення ПДВ з аграрних  компаній отримує холдинг Андрія Веревського «Кернел» - 320 млн грн. Це так?

Роман Насіров: Вся ця інформація є на сайті Держказначейства. Ви можете її побачити.

АgroРolit.com: На ринку говорять, що отримують все ті ж – «Кернел», МХП і «Укрлендфармінг».

Роман Насіров: Я вам чесно скажу – отримують абсолютно всі. Якщо компанії з’явились в одному з двох реєстрів на сайті ДФСУ, то в порядку черги вони отримають відшкодування.

АgroРolit.com: Яку суму відшкодування ПДВ отримав АПК минулого та цього року?

Роман Насіров: Минулого року підприємствам-експортерам відшкодували 9,5 млрд гривень. У першому кварталі цього року вже повернуто 3 млрд грн. Якщо порівнювати з минулим роком, то це на 1,2 млрд більше.

АgroРolit.com: Чи правда, що відміна ПДВ для АПК – це вимога МВФ? Головна мотивація, нібито, малі надходження від сектору в бюджет.

Роман Насіров: Проблеми зі сплатою податків у АПК в тому, що спецрежим не давав прибутку. Саме тому ми й говоримо,  що податкові умови мають бути однаковими для всіх. Якщо ви сплачуєте податок на прибуток, то все просто: зі 100 доларів 18% це 18 доларів і так далі.

АgroРolit.com: Як зараз змінилася ситуація?

Роман Насіров: Прибрали спецрежим, поставили стандартне оподаткування, та водночас залишили пільги. Дуже чесно. Повернення старої моделі спецрежиму ПДВ для АПК – дорога назад в офшор, тобто на Сейшели для українських аграріїв.

Про  «відкати» за повернення ПДВ

АgroРolit.com: Підприємці нарікають, що, попри всі реформи, існує бізнес на поверненні ПДВ, щоправда, ставка «відкату» зменшилась до 20-25%.

Роман Насіров: Така нісенітниця.

АgroРolit.com: Думаєте?

Роман Насіров: Упевнений. Я просто хочу побачити цього божевільного, котрий готовий підтримувати цей бізнес.

АgroРolit.com: В інтерв’ю нам народний депутат Вадим Івченко сказав, що відкатами за ПДВ займається Віталій Хомутиннік і група «Відродження».

Роман Насіров: Вадим Івченко хай піде до НАБУ і зробить відповідну заяву. Я чув  такі розмови до того, як почав тут працювати. З минулого літа ми суттєво стабілізували відшкодування з ПДВ і розмови припинились.

АgroРolit.com: Готуючись до інтерв’ю, я поспілкувалась із бізнесом, і всі вказують на таку людину в ДФСУ, як Олександр Костенко, як на збирача «відкатів» за ПДВ. Хто ця людина та що вона робить у структурі відомства?

Роман Насіров: З глузду з’їхати, які чутки.

АgroРolit.com: Так  розвійте їх.

Роман Насіров: У нас є окремий Офіс реформ. Там працюють люди, не пов’язані зі щоденною роботою ДФС, а тільки – з реформами, імплементованими разом із МВФ та іншими міжнародними установами. Він - один з людей, які працюють в офісі реформ. Я хочу подивитися в очі людям і запитати, звідки у них така цікава інформація?

АgroРolit.com: Умовляла, щоб організували очну ставку, - бояться.

Роман Насіров: Я завжди усім кажу: «Якщо у вас є якісь питання,то звертайтеся».

АgroРolit.com: Я знаю, що Ви загалом відкриті.

Роман Насіров: Приходьте й кажіть. Як говорити гаслами, що хтось вимагає хабара, так будь ласка. А сказати відкрито – ні.

АgroРolit.com: Скільки упіймали за хабарі у відомстві за рік?

Роман Насіров: У 2015 році тільки за  друге півріччя, було відкрито 266 кримінальних проваджень, з них за фактом хабарництва – 44 справи. До кримінальної відповідальності притягнено 13 осіб. Цього року вже відкрито 84 провадження, а до кримінальної відповідальності притягнено двох співробітників.

АgroРolit.com: Наскільки ефективно зараз працює механізм контролювання трансфертного ціноутворення?

Роман Насіров: Трансфертне ціноутворення використовується за зовнішньої економічної діяльності більшою мірою випадків, а не за локальної. Суб’єкти взаємопов’язані. Це контрольовані операції.

АgroРolit.com: Для великих холдингів.

Роман Насіров: Можуть бути й малі, але частіше - великі. Це питання актуальне для усієї  Європи й на нього немає простої відповіді. Велика «четвірка» радить мультинаціональним чи транснаціональним компаніям, як планувати ціноутворення, як використати деякі юрисдикції для податкової оптимізації. Дуже часто туди потрапляють сировинні продукти. Прослідкувати все до останньої копійки практично неможливо. Чому? Тому що є різні договори, є базиси поставки тощо. За 2015 рік результат такого контролю за трансфертним ціноутворенням склав майже 1 млрд гривень. І це тільки від самостійного коригування об’єкта оподаткування за податком на прибуток. 

АgroРolit.com: А може треба більше грошей на зарплати працівникам? Наскільки  мені відомо, у трансфертному департаменту працює 8 осіб, які отримують 4 тисячі  гривень  у місяць. Важко  працювати за такі гроші, коли мимо «протікають» мільярди.

Роман Насіров: Треба, і  ми підіймаємо це питання регулярно та звертаємося в Кабінет Міністрів. 

АgroРolit.com: Використання агрокомпаніями  старого режиму АПК – це був  шлях  у офшор.  А хто найбільше цим вживав раніше з  агрохолдингів?

Роман Насіров: У рамках чинного  законодавства цей офшор був цілком легальним. Скільки ти виростив, продав і  заробив - усе поклав у кишеню законно.

АgroРolit.com: Так. Та одна справа будувати заводи і щось реально виробляти. А  інша – отримувати ПДВ від експорту яєць, які несуть кури, що  існують лише на папері.

Роман Насіров: Ви зараз натякаєте на якусь компанію?

АgroРolit.com: Я приводжу паралельно приклад використання схем у секторі, коли  користувач спецрежиму отримує ще й «дутий» ПДВ.

Роман Насіров: Я це не коментую. Це  питання до аудиторів, котрі можуть провести такий аналіз.

До початку 2016 року увесь прибуток, який заробляло підприємство, був без оподаткування. Окрім сплати фіксованого податку. Все! Так працюють підприємства в офшорних зонах.  І так працював  АПК до  зміни режиму НДС.

АgroРolit.com: Який економічний ефект мало для бюджету об’єднання податкової і митної служб?

Роман Насіров: Цей процес стартував ще у 2013 році. У чому вигода? Декілька моментів. Перший – оптимізація та ефективність роботи об’єднаної фіскальної служби. Ми зараз завершуємо процес 30% скорочення, зокрема за рахунок того, що прибираємо функції, які дублюються. Другий – платника податків перевіряють набагато менше. Об’єднання процедур податкового і митного аудиту дозволило визначати ризикові операції під час руху імпортного товару від кордону до кінцевого споживача, а також виявляти товари невідомого походження до того, як вони потрапляють в оборот. Третє – створена система електронного адміністрування ПДВ,  що підвищує  прозорість роботи системи.

АgroРolit.com: Скільки  ДФСУ планує  зібрати надходжень до бюджету?

Роман Насіров: Січень-лютий за надходженнями ми перевиконали. У березні ми зібрали рекордну суму – більше 60 мільярдів гривень до бюджету.

АgroРolit.com: Який сектор найбільше «тінізований» з точки зору сплати податків?

Роман Насіров: Аграрний. А знаєте чому? Надані державою багатомільярдні податкові пільги для аграріїв дали можливість залучення сільгоспвиробників  до схем ухиляння від сплати податків в інших галузях економіки. У розпорядженні сільгоспвиробників залишено в 2013 році більше 13 мільярдів гривень, у 2014-му – близько 20 мільярдів, а в 2015-му – понад 43 мільярди гривень. Через додатковий рахунок, який у 2015 році було відкрито в органах Держказначейства, сільськогосподарськими підприємствами акумульовано понад 38 мільярдів гривень.

АgroРolit.com: Звідки «тінь», якщо спецрежим уже поміняли?

Роман Насіров: Враховуючи законодавчі зміни, у лютому 2016 року платниками сільськогосподарського сектору задекларовано 376 мільйонів гривень. З них 184 мільйони призначені для перерахування у держбюджет, а 192 мільйони – на їхні спецрахунки.

Питання ПДВ в аграрному секторі – це предмет домовленостей між урядом України і МВФ. Сподіваюсь, сільгоспсектор повністю переведуть на загальний режим, що відповідає міжнародній практиці. До того ж, не можна забувати, що формування фіктивного кредиту й отримання неправомірного відшкодування ПДВ, стало неможливим завдяки СЕА (система електронного адміністрування ПДВ). Це і є однією з причин стабільного скорочення об’ємів тіньової економіки в країні. 

АgroРolit.com: Скільки  в Україні мільйонерів?

Роман Насіров: За станом на 1 квітня їх 1232. Але кампанія декларування ще продовжується до 4 травня, оскільки 1 травня – вихідний. Тому загальна кількість  зросте.

АgroРolit.com: Щодо митниці, там з’явився законопроект, котрий пропонує роз’єднати ці 2 відомства. Що скажете?

Роман Насіров: Народні депутати мають право законодавчої ініціативи.  Та роз’єднання ДФСУ – це більше питання уряду та Президента. Європейська тенденція останніх 50 років вказує на об’єднання цих органів. Згідно з аналізом МВФ, який відбувся на початку 2015 року, має бути об’єднана служба. Це  важливо для України,

АgroРolit.com: Яких законодавчих ініціатив ДФСУ не вистачає, щоб покращити роботу відомства?

Роман Насіров: Декілька законопроектів лежать в «шухляді» у депутатів ще з липня 2015 року. Вони є в Меморандумі про співпрацю з МВФ и КМУ. Вони, наприклад, стосуються однорівневого оскарження, збільшення кількості замісників до п’яти.

АgroРolit.com: А навіщо Вам ще замісники? Ви з ними справитесь?

Роман Насіров: З ними буде легше справитися, ніж з одним.

АgroРolit.com: Ось додадуть 5 вакансій.  Не боїтеся, що потім будуть нав’язувати?

Роман Насіров: Не боюсь.

АgroРolit.com: Ви себе вважаєте людиною Яценюка  чи  Президента?

Роман Насіров: Я  - людина України.

АgroРolit.com: Де лежить межа вашої свободи дій у ДФСУ? На Вас тиснуть?

Роман Насіров: Межа моїх дій – у рамках законодавства.

АgroРolit.com: У Вас така посада, що всі намагаються «розтягнути» у різні боки. Ви – на шпагаті.

Роман Насіров: Чому? Фіскальна служба – не політизований держорган і щодо бізнесу, і щодо усіх політичних сил. Це заслуга – залишатись поза політикою з усіма нашими можливостями. Ми виконуємо свою роль адміністратора та збирача податків і не втручаємося у жодні історії.

АgroРolit.com: Романе Михайловичу, це правда, що у Вас спільно з братом є агробізнес у Чернігівській області?

Роман Насіров: Немає у мене ніякого бізнесу в АПК у Чернігівській області з братом. Якщо Ви маєте на увазі дачу в Чернігівській області, то вона – в декларації. Там росте прекрасний сад, з якого я збираю яблука.

АgroРolit.com: Зазвичай людям вашого рівня доводиться багато чим жертвувати заради роботи. Ви чим пожертвували?

Роман Насіров: Поки в мене не вистачає часу на сім’ю та дітей.

 

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

http://agropolit.com/interview/71-roman-nasirov-povernennya-staroyi-modeli-spetsrejimu-pdv-dlya-apk--doroga-nazad-v-ofshor-tobto-na-seysheli-dlya-ukrayinskih-agrariyiv