Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Протокол Робочої наради членів Комісії Громадської ради при Міндоходів України з питань митної справи

14.02.2014

Дата та час проведення:  4 лютого 2014 року, 11 год. 00 хв.

Місце проведення: вул. Дегтярівська, 11-г

 

Присутні: члени Комісії – 13 осіб, з них за довіреністю – 4 особи;

Члени Громадської ради при Міндоходів: Платонов О.І. (Заступник Голови Громадської ради), Юровський Д.Б.

запрошені експерти: Вдовіна Г.В., Воронкова К.В., Федорук С.С., Ізотов С.В., Терещенко С.С., Гатаулін А.Р., Гикавий І.А., Бондаренко І.М., Браташов О.М., Дрозач О.М., Зелді Р.Д., Карабач М.В., Лазарєв О.С., Могоричев Б.З., Охримчук Д.О., Птиця М.П., Ружило О.М., Шендрик Д.В., Самсонова Ю.П.

Представники Міндоходів України:

від Департаменту митної справи:

Гутник А.Є. – заступник директора Департаменту;

Сербайло А.І. – заступник начальника Управління організації митного контролю та оформлення – начальник відділу організації митного контролю в пунктах пропуску;

Очерет А.Ю. – начальник відділу спеціальних митних процедур

Федько А.М. – заступник начальника відділу організації роботи митних посередників Управління організації митного контролю та оформлення;

від Інформаційно-комунікаційного департаменту:

Черницька Д.Р. – головний державний інспектор відділу взаємодії з інститутами громадянського суспільства Управління комунікацій з громадськістю.

Участь в електронному голосуванні взяли 4 члена Комісії.

Голова Комісії Ліннік В.П. відкрив засідання та запропонував схвалити наступний порядок денний:

1. Про опрацювання пропозицій громадськості щодо регулювання діяльності УЕО.

2. Розгляд законодавчих ініціатив та пропозицій громадськості щодо врегулювання діяльності митних брокерів в Україні.

3. Різне.

3.1. Про зведений перелік питань, стосовно однозначного застосування законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів, які відносяться до компетенції Міндоходів.

3.2. Щодо регулювання питань державної митної справи листами Міндоходів України.

3.3. Щодо видачі свідоцтв на вантажні транспортні засоби та необхідності обов’язкового застосування запірно-пломбових пристроїв.

3.4. Щодо проекту Закону України „Про внесення змін до Митного кодексу України щодо створення та функціонування вільних митних зон промислового типу”.

3.5. Щодо внесення змін до Плану роботи Комісії на 2014 рік.

Кворуму для схвалення рішень Комісією немає.

Вирішили:

Затвердити порядок денний засідання та за результатами засідання провести електронне голосування серед членів Комісії, які не змогли взяти участь у засіданні, для остаточного схвалення прийнятих рішень.

З питання 1 порядку денного

ВИСТУПИЛИ:

Платонов О.І. (заступник Голови Громадської ради при Міндоходів), який  повідомив присутніх про результати проведення 18 грудня 2013 року «круглого столу» на тему: „Перспективи впровадження в Україні інституту уповноваженого економічного оператора”.

Дрозач О.М. (Європейська Бізнес Асоціація) повідомила про пропозиції Європейської бізнес Асоціації до проекту наказу Міндоходів „Про надання підприємству статусу уповноваженого економічного оператора”. Зокрема експертами Асоціації пропонується внести зміни щодо зміщення акценту контролю на етапі отримання статусу УЕО.

Терещенко С.С. (Асоціація „Транспортно-експедиторських та логістичних організацій України „Укрзовніштранс”) довів до відома присутніх пропозиції експертів Асоціації щодо необхідності визначення понять: „надійність”, „безпека” „ланцюг поставок” та висловив пропозицію про проведення спільної роботи експертів та представників Департаменту щодо визначення понять з метою унеможливлення їх суб’єктивного тлумачення.

Платонов О.І. підтримав представників громадськості щодо необхідності розгляду пропозицій на регіональному рівні та зауважив на важливості врахування вищезазначених пропозицій.

 

ОБГОВОРЕННЯ:

В обговоренні взяли участь:

Очерет А.Ю. (з інформацією про стан роботи над проектом наказу);

Сербайло А.І. (з інформацією про терміни підготовки проекту наказу та пропозиції, які надійшли від громадськості);

Гутник А.Є. (щодо подальшого спільного опрацювання узгоджених пропозицій громадськості);

Трусов С.І. (із пропозицією щодо окремих норм проекту);

Вдовіна Г.В. (із пропозицією щодо організації подальшої роботи та обговорення пропозицій на регіональному рівні);

Ліннік В.П. узагальнив пропозиції членів Комісії та експертів.

ВИРІШИЛИ:

1. Ініціювати невідкладне проведення «круглих столів» у регіонах за участі членів громадських рад при територіальних органах Міндоходів, представників митниць Міндоходів, представників бізнесу (експертів) з метою обговорення та формування пропозицій щодо регулювання діяльності уповноважених економічних операторів в Україні. Протоколи та інформаційні матеріали (пропозиції) за результатами проведених заходів направити до секретаріату Комісії (скан-копії на електронну адресу customscommission@gmail.com).

Термін – до 11.02.2014

2. Створити робочу групу з числа представників Громадської ради при Міндоходів, членів Комісії з питань митної справи та експертів (список учасників робочої групи додається).

3. Доручити робочій групі за результатами заходів у регіонах опрацювати надані пропозиції та провести спільну робочу нараду із представниками Департаменту митної справи для обговорення узгоджених пропозицій громадськості щодо внесення змін та доповнень до проекту наказу Міндоходів.

Термін – 12.02.2014 – 16.02.2014

4. Внести відповідні доповнення до Плану роботи Комісії на 2014 рік.

Винесені пропозиції підтримано одноголосно.

З питання 2 порядку денного

ВИСТУПИЛИ:

Андреєв О.Л. (Всеукраїнська Асоціація „Об’єднання підприємств митних брокерів та власників митних ліцензійних складів”), який доповів про результати опрацювання пропозицій громадськості щодо врегулювання діяльності митних брокерів та опрацювання проекту Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про ліцензування деяких видів господарської діяльності” щодо скорочення переліку видів діяльності, які підлягають ліцензуванню”, розроблений Міністерством економічного розвитку і торгівлі та оприлюднений для громадського обговорення 28.11.2013.

Платонов О.І. надав оцінку пропозиціям громадськості щодо врегулювання діяльності митних брокерів з урахуванням перспективи внесення законодавчих змін відповідно до Національного плану дій. Висловив пропозицію щодо врегулювання діяльності митних брокерів відповідно до норм європейського законодавства, коли будь-який суб’єкт має право виконувати обов’язки митного брокера (декларанта), за умови його відповідності ряду критеріїв. Також доповідач висловив пропозицію щодо можливого шляху врегулювання митної брокерської діяльності ‑ розроблення механізму її регулювання відповідно до стандартів (створення технічного комітету, який здійснює розроблення стандартів та контролює їх виконання).

Федько А.М. надав коментар стосовно законопроекту, розробленого Мінекономрозвитку, та зауважив, що діяльність митного брокера не підпадає під критерії, які вимагають обов’язкового ліцензування певного виду діяльності. При цьому, Федько А.М. зазначив, що Міністерством доходів і зборів України в рамках виконання Національного плану дій до Мінекономрозвитку були надані пропозиції щодо забезпечення перехідного періоду (до моменту нормативного врегулювання діяльності) після прийняття відповідних законодавчих змін. Також доповідач повідомив, що позиція Міндоходів полягає у необхідності скасування ліцензування діяльності митних брокерів та запровадженні електронного реєстру на безкоштовній основі.

Браташов О.М. (Асоціація митних брокерів України) повідомив про напрямки роботи експертної групи відповідно до перспектив скасування ліцензування митної брокерської діяльності, а також презентував проект Концепції регулювання діяльності митних брокерів України та пропозицій щодо її реалізації. Також доповідач окреслив шляхи та напрямки роботи, які можуть бути реалізовані з урахуванням прийняття відповідних змін на законодавчому рівні.

ОБГОВОРЕННЯ:

В обговоренні взяли участь:

Ліннік В.П. (щодо роботи експертної групи та роботи над Концепцією регулювання діяльності митних брокерів);

Бородиня О.Г. (щодо добровільності дотримання стандартів);

Трусов С.І. (щодо неможливості підтримання законопроекту Мінекономрозвитку про ліквідацію ліцензування митної брокерської діяльності, без пакету проектів інших регуляторних актів з цього питання);

Потапова Н.В. (щодо побоювань суб’єктів господарювання, викликаних зазначеними законодавчими ініціативами);

Платонов О.І. (щодо шляхів усунення непорозумінь, а також необхідності забезпечення підвищення якості послуг, які надаються митними брокерами), Могоричев Б.З. (пропозиції щодо окремих норм до Концепції).

Ліннік В.П. узагальнив пропозиції членів Комісії та експертів.

ВИРІШИЛИ:

1. Звернутися до Департаменту митної справи щодо можливості проведення ряду спільних робочих нарад представників Департаменту, членів Комісії з питань митної справи, представників профільних асоціацій та об’єднань з метою розробки та узгодження Концепції регулювання діяльності митних брокерів в Україні для подальшого направлення до Міністерства доходів і зборів України у якості узгоджених пропозицій громадськості щодо внесення змін до Митного кодексу України.

2. Прийняти до уваги думки респондентів, які брали участь в обговоренні та опрацюванні зазначеного питання за результатами засідання Комісії 10.12.2013 та припинити роботу над першим варіантом запропонованої Концепції регулювання діяльності митних брокерів.

3. Продовжити роботу щодо опрацювання пропозицій громадськості, які були озвучені під час цього засідання Комісії.

4. Доручити підкомісії з питань застосування митних режимів та виконання митних формальностей продовжити роботу щодо опрацювання питання щодо приведення у відповідність до норм Митного кодексу України ряду нормативно-правових актів. Винести пропозиції щодо доопрацювання нормативно-правових актів на наступне засідання Комісії.

5. Направити звернення до Міністерства доходів і зборів з метою отримання інформації про позицію Міністерства щодо перспектив подальшого регулювання діяльності митних брокерів в Україні та основних позицій проектів нормативно-правових актів у цій сфері, робота над якими ведеться (після проведення їх внутрішнього погодження).

З питання 3 порядку денного

Були обговорені такі підпитання:

З питання 3.1.

Андреєв О.Л. про проблеми, які виникають під час митного оформлення товарів, через неузгодженість норм податкового законодавства, зокрема Податкового кодексу України, та норм Закону України „Про Митний тариф України”, яким затверджено нову товарну номенклатуру, а також іншими нормативно-правовими актами. Також окремі проблеми виникають через відсутність чіткої інформації про статус прийнятих документів, терміни набрання чинності, а також проблеми, пов’язані із термінами набрання чинності актами, виконання яких потребує розроблення або доопрацювання програмно-інформаційного забезпечення, що використовується суб’єктами. Висловив пропозицію, щодо обов’язкового врахування необхідних часових проміжків на доопрацювання програмних комплексів під час розроблення проектів нормативно-правових актів.

ВИРІШИЛИ:

Направити інформаційні матеріали із зазначеного питання до Міністерства доходів і зборів України для опрацювання.

З питання 3.2.

Платонов О.І. повідомив про звернення та скарги суб’єктів підприємницької діяльності Південного регіону про те, що до Південної митниці надійшла вказівка від заступника начальника Головного управління внутрішньої безпеки щодо проведення перевірочних заходів, зокрема по відношенню до вантажів, які прямують на територію Придністров’я. В свою чергу це викликало ускладнення процесу митного оформлення товарів та незадоволення суб’єктів ЗЕД.

ВИРІШИЛИ:

1. Направити звернення до Комісії Громадської ради при Міндоходів України з питань запобігання та протидії корупції та з питань діяльності органів фінансових розслідувань та податкової міліції щодо залучення зазначеної Комісії до опрацювання питання.

З питання 3.3

Слухали доповідь Липовського В.В. щодо механізму допуску транспортних засобів до перевезення вантажів під митними печатками та пломбами відповідно до Міжнародної конвенції про міжнародні дорожні перевезення. Зокрема доповідач повідомив, що сьогодні існують проблеми із отриманням перевізниками у деяких митницях Міндоходів свідоцтв про допущення транспортних засобів до переміщення товарів під митними печатками та пломбами відповідно до системи МДП, в той час як законодавством для цього не встановлено додаткових вимог чи обмежень. Така ситуація, серед іншого, призводить до того, що такі транспортні засоби при перевезенні товарів підлягають процедурі митного огляду. Це в свою чергу тягне додаткові фінансові витрати перевізника.

ВИРІШИЛИ:

Винести зазначене питання та пропозиції щодо врегулювання проблемних питань на розгляд на найближче засідання Громадської ради при Міндоходів України. Звернутись від імені Громадської Ради до Міністра доходів і зборів України із листом з проханням розглянути та вирішити поставлені питання.

З питання 3.4.

Потапова Н.В. доповіла про ініціативу Мінекономрозвитку України ‑ проект Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо створення та функціонування вільних митних зон промислового типу», який 28.01.2014 був оприлюднений на офіційному сайті Міністерства для громадського обговорення.

ВИРІШИЛИ:

Направити звернення до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо проведення робочої наради та отримання інформації (роз’яснень) до зазначеного законопроекту та його норм.

З питання 3.5.

Ліннік В.П. повідомив про пропозицію секретаріату Комісії щодо організації роботи Комісії, зокрема під час винесення пропозиції щодо розгляду окремих питань на розгляд Комісії та ініціювання проведення заходів із залученням представників органів державної влади члени Комісії зобов’язані завчасно надавати інформаційні матеріали та пропозиції щодо внесення відповідних змін та доповнень до Плану роботи Комісії.

ВИРІШИЛИ:

Пропозицію підтримано одноголосно.

Додатково були розглянуті питання:

Трусов С.І. запропонував провести аналіз відвідування засідань Комісії її членами, проінформувати про це Громадську раду та винести на розгляд Громадської ради пропозицію щодо виключення окремих членів зі складу Комісії з питань митної справи.

ВИРІШИЛИ:

Пропозицію підтримано одноголосно.

3.7. Ізотов С.В. повідомив про проблеми, що виникають у зв'язку із введенням процедури відкриття і функціонування митних складів, яка суперечить чинному законодавству з питань державної митної справи.

ВИРІШИЛИ:

Звернутися до Міністерства доходів і зборів щодо вирішення проблемних питань.

Інші пропозиції, та зауваження, які були висловлені учасниками засідання:

Гутник А.Є. звернув увагу на рівень компетенції Департаменту митної справи та коло його повноважень, наголосив на тому, що окремі питання, які обговорюються Комісією, для їх профільного вирішення повинні бути винесені на розгляд Громадської ради та відповідно внесені для розгляду на рівні Міністерства.

Андреєв О.Л. висловив пропозицію щодо визначення та офіційного закріплення поштової адреси Громадської ради та Комісії з метою врегулювання питань щодо передання пропозицій та зауважень на розгляд Громадської ради та її окремих комісій.

Також Андреєв О.Л. зауважив щодо необхідності обов’язкової авторизації пропозицій, які виносяться на розгляд Комісії та окремих підкомісії з метою надання цим пропозиціям статусу офіційних звернень.

Вдовіна Г.В. запропонувала під час розгляду пропозицій членів Комісії та експертів проводити обов’язкове узгодження механізму опрацювання таких пропозицій з автором ініціативи, зокрема щодо винесення їх на розгляд широкого кола громадськості.

Голова Комісії Ліннік В.П.  подякував усім за роботу та закрив засідання.

 

Голова Комісії                                  Ліннік В.П.

Секретар Комісії                              Воронкова К.В.

До списку