Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Протокол №4 засідання Комісії з питань податкової політики

03.12.2013

(спільне засідання Комісії з питань податкової політики та Експертно-апеляційної комісії)

ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ПРИ МІНІСТЕРСТВІ ДОХОДІВ ТА ЗБОРІВ

Час проведення: від 21жовтня 2013 року

Місце проведення: м. Київ, Львівська пл., 8

Загальна кількість членів комісії – 41

Присутні 15 осіб:

1

Врублевська Лариса В’ячеславівна

 

2

Гросман Олег Олександрович

(в особі представника за довіреністю Благодир О.С.)

3

Гудима Наталія Володимирівна

 

4

Дроговоз Юлія Сергіївна

 

5

Дубина Наталія Володимирівна

 

6

Зацерковна Тетяна Миколаївна

 

7

Ізовіт Тетяна Леонідівна

 

8

Коваленко Дмитро Олександрович

 

9

Олефір Галина Іванівна

(в особі представника за довіреністю Демчук Н.Г.)

10

Остапенко Людмила Василівна

 

11

Савчук Руслан Анатолійович

 

12

Сахно Ярослава Ігорівна

(в особі представників за довіреністю Зозуля Ю.М., Погорілий В.М.)

13

Ткачова Ельвіра Володимирівна

 

14

Чеботар Юрій Валерійович

 

15

Шевцова Тетяна Сергіївна

 

 

та члени Експертно-апеляційної комісії: Костюк О.В., Хмільовський В.М. (за довіреністю Дубини Н.В.), Чорний В.І., Юровський Д.Б., і експерт Дмітерко І.О.

 

ПОРЯДОК ДЕННИЙ

 

1. Обговорення проблематики застосування сільськогосподарськими підприємствами спеціальних режимів оподаткування (ФСП, спецрежиму з ПДВ):

1.1. Проблемні питання оподаткування фіксованим сільськогосподарським податком та ПДВ в рамках чинного законодавства;

1.2. Обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування фіксованого сільськогосподарського податку, єдиного податку (щодо оподаткування діяльності сільськогосподарських товаровиробників (птахівництва, тваринництва, рибництва)»;

1.3. Обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реформування фіксованого сільськогосподарського податку, розширення кола податкових агентів екологічного податку, визначення платниками збору за спеціальне використання води первинних водокористувачів та визначення деяких елементів збору у вигляді цільової надбавки до ціни за природний газ».

2. Обговорення проблемних питань застосування Податкового кодексу України у сфері фінансового сектора:

2.1. Щодо податкового роз’яснення в частині оподаткування довгострокових договорів страхування життя у разі несплати чергового страхового платежу;

2.2. Щодо податкового роз’яснення стосовно механізму заліку зустрічних вимог за договорами перестрахування;

2.3. Питання щодо порядку оподаткування амортизації дисконту по цінних паперах.

3. Обговорення питання оподаткування ПДВ операцій поставки на експорт товарів за ціною, яка нижче звичайних цін/безоплатного експорту.

В ході підготовки засідання комісії для ознайомлення членам комісії попередньо були надіслані для розгляду наступні документи:

1. Звернення члена Громадської ради Ткачової Е.В. щодо розгляду питання відносно права на застосування спеціальних режимів оподаткування (ПДВ та ФСП).

2. Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування фіксованого сільськогосподарського податку, єдиного податку (щодо оподаткування діяльності сільськогосподарських товаровиробників (птахівництва, тваринництва, рибництва)» та лист Міністерства доходів і зборів України від 06.09.2013 №11788/5/99-15-03 «Про розгляд проекту Закону України».

3. Пропозиції та зауваження до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реформування фіксованого сільськогосподарського податку, розширення кола податкових агентів екологічного податку, визначення платниками збору за спеціальне використання води первинних водокористувачів та визначення деяких елементів збору у вигляді цільової надбавки до ціни за природний газ».

4. Відповідь з ЄБПЗ на питання «Як платнику ПДВ за операцією з безоплатного експорту товарів нерезиденту виписати податкові накладні та як така операція відображається в податковій декларації з ПДВ?».

5. Зауваження та пропозиції до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реформування фіксованого сільськогосподарського податку, розширення кола податкових агентів екологічного податку, визначення платниками збору за спеціальне використання води первинних водокористувачів та визначення деяких елементів збору у вигляді цільової надбавки до ціни за природний газ» від ВГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб».

 

З питання 1 порядку денного

Слухали: Дроговоз Ю.С. яка поінформувала щодо практики оподаткування сільськогосподарської галузі, яка вказала на недоцільність переведення, зокрема, тваринницьких господарств на загальну систему оподаткування. Звернула увагу членів комісії на необхідність сформувати свою точку зору з цього проблемного питання і дати експертний висновок, оскільки на сьогодні сільгоспвиробники працюють в умовах невизначеності, немає можливості планувати свою діяльність на наступні періоди, в т.ч. і щодо фінансування, оскільки оподаткування суттєво впливає на економічний стан галузі та перспективі її розвитку. Фактично, тваринництво є збитковим. Альтернативою спец режимам пропонується розглядати перехід на єдиний податок, але цей вид спрощеної системи оподаткування може ще більше загострити проблеми галузі.

Звернула увагу на існуючу проблему з реєстрацією договорів оренди земельних паїв, щодо якої введено вимоги обов’язкової реєстрації права на оренду за такими договорами.

Інформаційно. Раніше вимагалась реєстрація договорів, однак тепер питання стоїть більш гостро, оскільки відсутність реєстрації права на оренду призводить до недійсності договорів оренди. З юридичної точки зору договори щодо нерухомості і землі вимагають їх державної реєстрації. Однак, договори діють з моменту, коли сторони почали діяти в рамках договору. Наголосила, що  Міндоходів ігнорує цю особливість, оскільки бере інформацію щодо оренди земельних паїв з реєстру Держкомзему. Так як є проблеми з держреєстрацією права на оренду, то інформація Держкомзему є неповною: договори уже укладені і діють, а технічно держреєстрація права на оренду за такими договорами ще не відбулася. Наслідком такої ситуації є те, що сільгоспвиробники, які технічно не встигають зареєструвати право на оренду, втрачають право на спецрежими та використання фіксованого сільськогосподарського податку.

Виступив: Юровський Д.Б. (Спілка підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України) озвучив інформацію по проблемі реєстрації договорів оренди земельних паїв:

1) не завжди земельна ділянка внесена в кадастр;

2) як варіант вирішення проблеми, можна було б реєструвати договори у нотаріусів. Однак цьому перешкоджає недосконалість кадастру;

3) в райдержадміністраціях мало приділяють уваги цьому питанню, а, відповідно, затягуються і строки такої реєстрації.

Вказав, що проблеми сільгоспвиробників полягають у відсутності ринку збуту продукції, оскільки ринок монополізували зернотрейдери. Таким чином, ефект від преференцій в оподаткуванні виробники відчувають мало. Фактично те, що потрібно сільгоспвиробнику, це гарантовані мінімальні закупівельні ціни, пільгові кредити, земельний банк та інші європейські методи вирішення їх проблем.

Разом з тим, позиція ВАСУ полягає в тому, що норми земельного законодавства неможливо прямо переносити в галузь податкового законодавства, оскільки об’єкти правового регулювання різні. А отже, проблеми з адмініструванням земельних питань на місцях не повинні впливати на оподаткування.

Запропонував надати більше прав нотаріусам, надати доступ до державного реєстру, провести їх навчання.

Виступив: Чорний В.І. (Благодійний фонд „Древляни”) з підтримкою доцільності існування спецрежиму оподаткування підприємств сільськогосподарської галузі. Запропонував посилити контроль з боку контролюючих органів за діяльністю псевдо сільгоспвиробників, що дискредитують ідею підтримки галузі через спеціальні режими оподаткування.

Виступила: Шевцова Т.С., яка проінформувала, що зернотрейдери часто не отримують відшкодування ПДВ.

Виступила: Дроговоз Ю.С., внесла пропозицію:

1) про звернення до КМУ щодо наведення порядку з реєстрацією права на оренду земельних ділянок;

2) поки немає конкретної позиції щодо дотацій сільського господарства, то говорити про заміну фіксованого сільськогосподарського податку єдиним податком – передчасно;

3) розглянути нові методи роботи по захисту інтересів підприємців. Наприклад: готувати експертний висновок щодо дій конкретного посадовця, від яких страждають платники податків.

Наголосила, що на її думку, членам комісії не вдалося виробити єдину позицію з піднятого проблемного питання і тому потрібно допрацювати питання. Вказала, що мета роботи комісії, не лобіювати чиїсь інтереси, а вирішувати питання конструктивно, з врахування не тільки інтересів бізнесу (створити нормально діючу систему реєстрації договорів), а і держави (система має попереджати можливість її використання у незаконних схемах мінімізації податків), що дозволить створити умови для роботи добросовісних платників податків.

Запропонувала членам комісії сформувати свою позицію з  цього питання в строк до 28 листопада 2013 року через електронну пошту комісії.

Виступив: Дмитерко І.О. (експерт), який проінформував про наміри Держкомзему створити мобільні групи по реєстрації прав на оренду земельних ділянок.

ДРУГЕ  ПИТАННЯ

Слухали: Гудиму Н.В., по питанню проблем страховиків: втрата довгостроковості договорів веде до їх додаткового оподаткування. Необхідно ще у 2013 році одержати роз’яснення пункту 156.22 статті 156 Податкового кодексу. Звернулась з проханням, підтримати її щодо ініціювання такого роз’яснення в найкоротші терміни.

Вказала, що залік однорідних зустрічних вимог не приймається до уваги податківцями. Донарахувань податків немає, однак є проблеми з відображенням цих операцій у звітності, що, з огляду на публічний статус платників податків, є проблемою. Повідомила, що на її думку, з цього питання підтримки Міндоходів немає, а отже, доцільно захищатись через звернення до суду.

Виступив: Юровський Д.Б. (Спілка підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України), який вказав, що у Міндоходів немає підстав для такої позиції. Запропонував конкретизувати роботу і розглядати проблеми підняті зверненнями платників податків.

Зазначив, що неприйняття податківцями заліку – це казуїстика, оскільки немає вимог щодо виплат виняткового в грошовій формі.

Виступила: Врублевська Л.В., яка вказала, що податкові роз’яснення Міндоходів дає у разі, якщо досягається критична маса однотипних звернень платників податків по проблемному питанню. А отже, необхідно визначитись щодо масовості цього явища шляхом підрахунку кількості платників податків, що потребують вирішення цього питання – шляхом звернень.

Виступила: Ізовіт Т.Л., по проблемним питанням, що регулюються пунктом 153.8 статті 153 ПКУ, вказала не необхідність узагальнюючого податкового роз’яснення з цього питання.

З питання 3 порядку денного

Обговорено питання оподаткування ПДВ операцій поставки на експорт товарів за ціною, яка нижче звичайних цін/безоплатного експорту.

Інші питання:

Виступив: Чеботар Ю.В.: надійшло звернення адвоката Мєдвєдєва (Луганська область), який працює як ФОП на єдиному податку, однак місцева податкова інспекція вимагає працювати як само зайнята особа та відмовитись від єдиного податку. Необхідно знайти вирішення проблемі. Проінформував, що пункт 291.5 статті 291 ПКУ не має обмежень щодо використання єдиного податку адвокатами, які працюють як ФОП. Запропонував опрацювати це питання у строк до 28.10.2013 р.

Виступила: Шевцова Т.С., надійшло звернення від ФОП Урсуленко О.А. (м. Херсон, виробник харчових напівфабрикатів), щодо якого донараховано податки внаслідок визнання ряду договорів нікчемними, та порушено кримінальну справу за статтею 212 ККУ, яка порушена незважаючи на те, що оскарження в органах ще не закінчено. Звернула увагу на статтю 56 ПКУ, яка говорить про те, що у разі, якщо оскарження не закінчено (сума донарахованих податків не узгоджена), то кримінальну справу не порушують. 

Виступив: Благодир О.С. (представник Гросмана О.О. за довіреністю), запропонував звернутись до Міндоходів з проханням про роз’яснення норми статті 56 ПКУ щодо порушення кримінальних справ, у разі, якщо суми донарахованих податків ще не узгоджені.

Виступив: Дмитерко І.О. (експерт), з пропозицією підготувати перелік спірних трактовок податківцями норм ПКУ.

Вказав на проблему, що має місце: нарахування ПДВ на понаднормативні втрати. Проблема потребує вирішення.

Виступила: Остапенко Л.В., підтримала пропозицію Дмитерка І.О. і запропонувала розширити коло досліджуваних матеріалів та підготувати підбірку узагальнюючі роз’яснення, що суперечать нормам ПКУ.

ВИРІШИЛИ: Доопрацювати питання оподаткування адвокатів, які одночасно здійснюють юридичну та адвокатську діяльність за умови реєстрації підприємцем на спрощеній системі оподаткування та підготувати відповідь ФОП Мєдвєдєву С.А.


Голова комісії

з питань податкової політики                                                       Ю.С. Дроговоз

Секретар комісії                                                     Н.В. Дубина

До списку